Anlamları ve kullanımları itibariyle Kur'an'da ekonomiyle alakalı kelimeler
Words related to economy in the Quran in terms of their meaning and usage
- Tez No: 862680
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FAYSAL ARPAGUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Kur'an, Müslümanların kutsal metni ve rehberidir. İçerdiği mesajlar, hayatın her alanında yönlendirici niteliğe sahiptir. Bu bağlamda Kur'an'da geçen ekonomiyle alakalı kelimelerin incelenmesi, İslâm'ın ekonomiye bakış açısını anlama ve modern ekonomik düşünceye bu bakış açısını işleme noktasında önemli bir adımdır. Çalışma, Kur'an'da yer alan ekonomiyle alakalı kelimelerin farklı bağlamlardaki kullanımlarını analiz etmiştir. Kelimelerin farklı bağlamlardaki kullanımlarını belirlemede ve İslâm'ın ekonomi anlayışını daha iyi anlamada semantik yöntem araç olarak kullanılmıştır. Bu bağlamda Kur'an'da geçen ekonomiyle alakalı kelimelerin analizini yaparak bu kelimelerin anlamlarını derinlemesine incelemeyi ve kullanımlarını belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda ilgili kelimelerin kök ve anlamları, Kur'an'daki kullanım sıklığı ve geçmişteki kullanımlarıyla modern kullanımları arasındaki bağlamlar incelenmiştir. Kur'an'da geçen ekonomiyle alakalı kelimelerin incelenmesi için çalışmada kavramsal analiz yöntemi kullanılmıştır. Öncelikle Kur'an'da geçen ekonomiyle alakalı kelimeler tespit edilmiş ve bu kelimelerin kök ve anlamları incelenmiştir. Daha sonra bu kelimelerin farklı ayetlerdeki kullanımları, tefsirler ve ilgili sözlüklerden yararlanılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Qur'an is the sacred text and guide for Muslims. The messages it contains have a guiding quality in every aspect of life. In this context, analyzing the economic vocabulary in the Qur'an is an important step towards understanding Islam's perspective on economics and incorporating this perspective into modern economic thought. The study analyzed the use of economy-related words in the Qur'an in different contexts. The semantic method was used as a tool to determine the use of words in different contexts and to better understand the Islamic understanding of economics. In this context, it aims to analyze the words related to the economy in the Qur'an, to examine the meanings of these words in depth and to determine their usage. To this end, the roots and meanings of the related words, the frequency of their use in the Qur'an, and the contexts between their past and modern usage were analyzed. Conceptual analysis method was used in the study to examine the words related to economy in the Qur'an. First of all, the words related to economy in the Qur'an were identified and their roots and meanings were analyzed. Then, the usage of these words in different verses is analyzed by making use of commentaries and related dictionaries.