Kumar oynama bozukluğu ile psikotik yaşantılar arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigating the association between gambling disorder and psychotic experiences
- Tez No: 862792
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT KIRLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Madde Bağımlılığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Madde Bağımlılığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Kumar Oynama Bozukluğu ve Psikotik Yaşantılar Arasındaki İlişkinin İncelenmesi Amaç: Madde kullanım bozuklukları ile psikotik yaşantılar arasındaki ilişki iyi bilinmektedir. Çalışmanın amacı bir davranışsal bağımlılık olan kumar oynama bozukluğu ile psikotik yaşantılar arasındaki olası ilişkiyi ve kumar oynama bozukluğu ile psikotik yaşantılar arasındaki ilişkide psikolojik sıkıntının aracı rolünün olup olmadığının incelenmesidir. Yöntem: Bu çalışma kesitsel desende bir olgu kontrol çalışmasıdır. Olgu grubu, sorunlu kumar oynama davranışı olan (South Oak kumar tarama testinin 8 ve üzeri puan alan) 81 kişiden oluşmaktadır. Kontrol grubu da olgu grubuyla yaş, cinsiyet, medeni durum açılarından eşleştirilmiş kumar oynamayan 81 kişiden oluşmaktadır. Olgu ve kontrol grubu için dışlama ölçütleri herhangi bir madde ya da esrar kullanımının olması, alkol kullanım bozukluğunun olması, geçirilmiş bir ruhsal bozukluk öyküsü olmasıdır. Bu 162 kişilik örneklemden veriler, araştırmacı tarafından yürütülen yüz yüze görüşmelerle toplanmıştır. Örnekleme sosyodemografik veri formu, South Oak kumar tarama testi, Uluslararası Bileşik Tanı Görüşmesi (UBTG) 2.1'in şizofreni ve diğer psikotik bozukluklar modülü (G bölümü), Psikolojik Sıkıntı Ölçeği uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Investigating The Association Between Gambling Disorder And Psychotic Experiences Objective: The relationship between substance use disorders and psychotic experiences is well known in the field of psychology. The aim of this study is to investigate the relationship between gambling disorder, which is a behavioural addiction, and psychotic experiences as well as to examine the role of psychological distress in this association. Method: This work has been established based on a case-control study with a cross-sectional design. The case group consisted of 81 individuals with problematic gambling behaviour (scoring 8 or above on the South Oak Gambling Screen). Correspondingly, control group was created by 81 non-gambling individuals matched with the case group in terms of age, gender and marital stattus. The exclusion criteria for the case and control groups were the use of any substance (such as cannabis or alcohol) and history of mental disorder. Data were collected from these 162-people sample through face-to-face interviews conducted by the researcher. Sociodemographic data form, South Oak Gambling Screen, schizophrenia and other psychotic disorders module (G section) of Composite International Diagnostic Interview (CIDI) 2.1, Kessler Psychological Distress Scale were applied to the sample.