Genç yetişkin evli bireylerde evlilik kararı ve eş seçimlerinin incelenmesine yönelik nitel bir araştırma
A qualitative study on the investigation of marriage decision and spouse choices in young adult married individuals
  1. Tez No: 862919
  2. Yazar: ELİF YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUDE ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Evlilik kararı ve eş seçimi, insan yaşamında önemli bir yere sahiptir. Bu araştırmanın amacı, genç yetişkin evli bireylerde evlilik kararı ve eş seçiminin incelenmesidir. Araştırma kapsamında 7 kadın ve 8 erkek olmak üzere toplam 15 kişi ile görüşme yapılmıştır. Araştırmanın amacına ulaşabilmek için örnekleme yöntemi olarak amaçlı örnekleme yöntemlerinden“ölçüt örnekleme”kullanılmıştır. Araştırmada katılımcılar belirlenirken şu ölçütler dikkate alınmıştır; 20-40 yaş arası genç yetişkin olması, evli olması ve en az 1 yıllık flört süresine sahip olması. Sosyo-demografik bilgi formu ve evlilik algısı, evlilik kararı, evlilik süreci, eş seçimi, eş ilişkisine ilişkin alan yazın incelenerek ve nitel çalışma yapan iki uzmanın görüşüne başvurarak araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Her bir katılımcı için görüşme ortalama 30-45 dakika sürmüştür. Görüşme boyunca ortamın uygunluğuna dikkat edilmiş (ses, ışık vb.) ve katılımcılarla göz teması kurulmuştur. Cevapların birbirine benzer olması durumuna bağlı olarak veri toplama süreci sonlandırılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde nitel veri analiz yöntemlerinden betimleyici fenomenolojik analiz kullanılmıştır. Verilerin analiz aşamasında görüşmeler yazılı deşifreleri ile MAXQDYA 2020 Nitel Veri Analiz Programı'na yüklenmiştir. Alanyazın ve araştırma sorularından yola çıkarak tema ve alt temalar belirlenmiştir. Bulgular, araştırmanın amacına yönelik olarak 5 başlık altında, 8 tema 25 alt tema olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Marriage decision and spouse selection have an important place in human life. The purpose of this research is to examine the marriage decision and spouse selection in young adult married individuals. In the research, a total of 15 people, 7 women and 8 men, were interviewed. In order to achieve the purpose of the research,“criterion sampling”, one of the purposeful sampling methods, was used as the sampling method. In the study, the following criteria were taken into account when determining the participants; being a young adult between the ages of 20-40, being married and having at least 1 year of dating experience. Socio-demographic information form and a semi-structured interview form prepared by the researcher was used by examining the literature on marriage perception, marriage decision, marriage process, spouse selection, spousal relationship and consulting two experts who conducted qualitative studies. The interview lasted an average of 30-45 minutes for each participant. Throughout the interview, attention was paid to the suitability of the environment (sound, light, etc.) and eye contact was established with the participants. The data collection process was terminated when the answers were similar to each other. Descriptive phenomenological analysis, one of the qualitative data analysis methods, was used in the analysis of the research data. During the analysis phase of the data, firstly, the written transcripts of the interviews were uploaded to the MAXQDYA 2020 Qualitative Data Analysis Program. Themes and sub-themes were determined based on the literature and research questions. The findings were examined under 5 headings, 8 themes and 25 sub-themes, for the purpose of the research.