Türk Borçlar Kanunu Madde 325 uyarınca kiracının kiralananı erken iadesi
The tenant's early return of the lease in compliance with Article 325 of the Turkish Code of Obligation
- Tez No: 862922
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MURAT İNCEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Çalışmamızın konusunu, Türk Borçlar Kanunu'nun 325. maddesinde düzenlenen kira sözleşmesinin sona erme hallerinden biri olan kiralananın erken iadesi oluşturmaktadır. Konuyu tercih etmemizdeki motivasyon özellikle son yıllarda kiralananın erken iadesi ve bu durumun beraberinde getirdiği uyuşmazlıklara sıkça rastlanmasıdır. Çalışmamızda kapsamında yapılan incelemeler Türk Hukuku temel alınarak yapılmış olup çalışmamızda Yargıtay kararları ve öğretiden istifade edilmiştir. Çalışmamızın üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde kira sözleşmesi sürekli edimli bir sözleşme olduğu için sürekli borç ilişkilerinin genel özellikleri ile sona erme halleri incelenmiştir. İkinci bölümde TBK m. 325'in genel özelliklerine, hukuki niteliğine ve şartlarına, üçüncü bölümde ise TBK m.325'in sonuçlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our study focuses on the early return of the lease, which is one of the termination scenarios outlined in Article 325 of Turkish Code of Obligation for lease agreements. The motivation behind choosing this subject is the prevalence of early return of the lease and the disputes that frequently accompany these circumstances in recent years. The examinations conducted within the scope of our study are based on Turkish Law and, we have utilized Court of Cassation Decisions and legal doctrine. Our study consists of three sections. Considering the lease agreements are continuous performance agreements, the general characteristics and termination scenarios of continuous debt relationships have been addressed in the first section. In the second section, general characteristics, legal nature, and conditions set out in Article 325 have been examined. The third section provides an explanation for the consequences of the aforementioned article.