COVID-19 pandemisinin lojistik sektörü üzerine etkileri; BiST30 örneği
The effects of COVID-19 pandemic on logistics sector; BIST30 example
  1. Tez No: 862982
  2. Yazar: ELİF ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ALİ KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Dünyada küreselleşmeye bağlı olarak ülke sınırları ticari anlamda kalkmış ve dünya büyük bir pazar halini almıştır. Serbest ticaretin yaygınlaşması rekabet kavramının güçlenmesine sebebiyet vermiştir. Ticaretin en büyük ayağını hiç şüphesiz tedarik zinciri halkası oluşturmakta ve bu zincir içinde de lojistik büyük önem taşımaktadır. Günümüz teknoloji çağında her alanda olduğu gibi lojistik alanında da rekabet koşullarına bağlı olarak teknolojileşme görülmekte ve ürünlerin daha hızlı ve güvenilir bir şekilde teslim edilmesi büyük önem taşımaktadır. Fakat bazı olaylar vardır ki bu olayların bölgesel etkileri zamanla küresel boyut kazanmakta ve açık bir pazar haline gelen dünya bu olaylardan oldukça etkilenmektedir. Salgın hastalıklar bu olaylara en büyük örnektir. Geçtiğimiz yıllarda yaşanan Covid-19 pandemisine dünya ülkeleri hiç olmadıkları kadar hazırlıksız yakalanmış ve birçok alanda olumsuz etkilere maruz kalmıştır. Bu çalışmada genel hatlarıyla Lojistik ve Pandemi süreci incelenmiş pandemi sürecinde BİST30da işlem gören bazı Lojistik firmalarının nasıl etkilendiği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Depending on the globalization in the world, the borders of the countries have been removed in the commercial sense and the world has become a big market. The spread of free trade has led to the strengthening of the concept of competition. The biggest pillar of trade is undoubtedly the supply chain ring, and logistics is of great importance in this chain. In today's technology age, as in every field, technology is seen in the field of logistics depending on the conditions of competition and it is of great importance that the products are delivered in a faster and more reliable way. However, there are some events that the regional effects of these events gain a global dimension over time and the world, which has become an open market, is highly affected by these events. Epidemics are the biggest example of these events. The countries of the world have been caught unprepared as never before and have been exposed to negative effects in many areas due to the Covid-19 pandemic experienced in the past years. In this study, the Logistics and Pandemic process was examined in general terms and how some Logistics companies traded in BIST30 were affected during the pandemic process.