Monoklonal antikor üretimi amaçlı E.coli hücrelerinde rekombinant insan interlökin-6 protein üretimi ve saflaştırılması
Production and purification of recombinant human interleukin-6 protein in E.coli cells for monoclonal antibody production
- Tez No: 862981
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAYRALDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Genetik, Tıbbi Biyoloji, Biotechnology, Genetics, Medical Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Planlanan bu proje ile temel olarak uluslararası pazarda rekabet edebilecek ihraç edilebilir ürünlerin elde edilmesi ve dışa bağımlılığın azaltılması amaçlanmaktadır. Çalışmamızda İnsan interlökin-6 rekombinant proteninin üretilmesi ve saflaştırılması planlanmaktadır. Bu yöntem sağlamlığını ve tekrarlanabilirliğini çok sayıda çalışmada göstermiştir. Rekombinant protein üretimi monoklonal antikor üretim basamağının ilkini oluşturmaktadır. Bugüne kadar, 14 onaylanmış mAb ve klinik öncesi geliştirme veya klinik deneylerdeki diğer birçok mAb bu teknoloji kullanılarak üretilmiştir. Bu antikorlar ve antikor fragmanları, çeşitli hastalık durumlarını tedavi etmek için endikedir. Proje kapsamında; insan interlökin-6 monoklonal antikor üretimi ile sonraki çalışmalara rehber olacaktır. İhtiyaç duyulan herhangi alandan kullanılmak üzere antikor üretimi ve antijen üretimi, bu moleküllerin kullanıldığı kitleri geliştirme ve kit üretimi yapılabilecektir. Elde edilen bilgi birikimi ve tecrübe ile yüksek teknoloji gerektiren rekombinant antijen üretimi, antijenlere spesifik olarak bağlanabilme özelliğine sahip antikorlar üretimi ve kazanılan deneyimle farklı antijenleri tanıyan antikorlar da üretilebilecektir.
Özet (Çeviri)
Özet Planlanan bu proje ile temel olarak uluslararası pazarda rekabet edebilecek ihraç edilebilir ürünlerin elde edilmesi ve dışa bağımlılığın azaltılması amaçlanmaktadır. Çalışmamızda İnsan interlökin-6 rekombinant proteninin üretilmesi ve saflaştırılması planlanmaktadır. Bu yöntem sağlamlığını ve tekrarlanabilirliğini çok sayıda çalışmada göstermiştir. Rekombinant protein üretimi monoklonal antikor üretim basamağının ilkini oluşturmaktadır. Bugüne kadar, 14 onaylanmış mAb ve klinik öncesi geliştirme veya klinik deneylerdeki diğer birçok mAb bu teknoloji kullanılarak üretilmiştir. Bu antikorlar ve antikor fragmanları, çeşitli hastalık durumlarını tedavi etmek için endikedir. Proje kapsamında; insan interlökin-6 monoklonal antikor üretimi ile sonraki çalışmalara rehber olacaktır. İhtiyaç duyulan herhangi alandan kullanılmak üzere antikor üretimi ve antijen üretimi, bu moleküllerin kullanıldığı kitleri geliştirme ve kit üretimi yapılabilecektir. Elde edilen bilgi birikimi ve tecrübe ile yüksek teknoloji gerektiren rekombinant antijen üretimi, antijenlere spesifik olarak bağlanabilme özelliğine sahip antikorlar üretimi ve kazanılan deneyimle farklı antijenleri tanıyan antikorlar da üretilebilecektir. Abstract With this planned project, it is basically aimed to obtain exportable products that can compete in the international market and to reduce foreign dependency. In our study, it is planned to produce and purify human interleukin-6 recombinant protein. This method has demonstrated its robustness and reproducibility in numerous studies. Recombinant protein production is the first step of monoclonal antibody production. To date, 14 approved mAbs and many other mAbs in preclinical development or clinical trials have been produced using this technology. These antibodies and antibody fragments are indicated to treat a variety of disease states. In project scope; will guide further studies with the production of human interleukin-6 monoclonal antibodies. Antibody production and antigen production, development of kits using these molecules and kit production will be possible to be used in any field needed. With the knowledge and experience gained, it will be possible to produce recombinant antigen production, which requires high technology, production of antibodies with the ability to bind specifically to antigens, and antibodies that recognize different antigens with the experience gained.