Davranış bozukluğu gözlemlenen ve gözlemlenmeyen anaokulu altı yaş grubu öğrencilerinin bağlanma sitilleri ile ebeveynlerinin bağlanma sitillerinin karşılaştırılarak incelenmesi
Examination of attachment styles in pre-school under six years old group students with and without observed behavioral disorders and their parents' attachment styles by comparison
  1. Tez No: 863041
  2. Yazar: FATMA GECEKUŞU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RANA ÖZYURT KAPTANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Yapılan bu çalışmada, anaokulu altı yaş grubu davranış bozukluğu gözlemlenen ve gözlemlenmeyen öğrencilerin ve velilerin bağlanma sitillerinin karşılaştırılarak incelenmesi amaçlanmıştır. Davranış bozukluğu ile Bağlanma sitillerinin belirlenen gruplar içerisinde aynı yönde olup olamadığı sorularına cevap aranmıştır. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden kartopu modeli ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmayı kabul eden 80 veli ve veli onayı ile 80 öğrenci araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırmada veri toplamak için bağlanma sitillerini saptamak üzere yaş düzeylerine uygun iki ölçek kullanılmıştır. Öğrencilere Tamamlanmamış Oyuncak Bebek Ailesi Hikâyeleri (TOBAH) ölçeği uygulanmıştır. Velilere ise Ana Babaya Bağlanma (ABBÖ) ölçeği uygulanmıştır. Bu araştırmanın istatistiksel analizleri, SPSS 27 yazılımı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Öğrencilere Tamamlanmamış Oyuncak Bebek Ailesi Hikâyeleri (TOBAH) ölçeğinde davranış bozukluğu gözlemlenen öğrencilerin ebeveynlerine bağlanma sitilinin yüksek oranda düşmancanegatif bağlanma kapsamında çıktığı velilerine uygulanan Ana Babaya Bağlanma (ABBÖ) ölçeği verilerinin sonuçları ise bağlanma sitili ölçekten aldığı düşük puanlar doğrultusunda güvenli bağlanmaya karşılık gelen ilgi- kontrol grubunun düşük çıkarak öğrenciler ile aynı yönde kontrol-korumacı bir bağlanma sitili geliştirdiği saptanmıştır. Herhangi bir davranış bozukluğu gözlemlenmeyen öğrencilere uygulanan TOBAH ölçeği sonuçları ise yüksek oranda güvenli bağlanma sitiline karşılık gelecek şekilde çıkmıştır. Aynı grup öğrencilerin velilerine uygulanan Ana Babaya Bağlanma ( ABBÖ) ölçeği veri sonuçları ise ilgi-kontrol puanlarının yüksek çıkması ile güvenli bağlanma sitili kapsamında çıkarak öğrencileri ile aynı bağlanma sitili gösterdikleri saptanmıştır. Araştırma için Davranış bozukluğu gözlemlenen ve herhangi bir davranış bozukluğu gözlemlenmeyen iki grup öğrencinin bağlanma sitilleri ebeveynlerinin bağlanma sitilleri ile örtüşmektedir. TOBAH ölçeği ile ABBÖ arasında bakılan korelasyon anlamsız olarak saptanmıştır. Cinsiyet, yaş, eğitim durumu ve medeni durum gibi demografik değişkenlere göre bakılan istatiksel ilişkiler ölçeklere ve alt başlıklara ilişkin anlamlı ya da anlamsız olarak tespit edilmiştir. Yapılan litaratür taramasında öğrenciler ve aynı öğrencilerin ebeveynlerine yönelik bağlanma sitillerinin karşılaştırıldığı bir çalışmaya rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to comparatively analyze attachment styles of 6 year old kindergarten studens with and withour behavioral disorders and their parents' attachment styles. This study explores whether behavioral disorders and attachments styles were in the same way among these determined groups. The sample consisted of 80 parents who agreed to participate and 80 students with parental consent. Two scales appropriate for age levels were used to determine attachment styles in data collection: the Uncompleted Toy Doll Family Stories (UTDFS) scale for students and the Parental Attachment Scale (PAS) for parents. 2. Cumle: spsss 27 software was used to statistically analyze the data in this research. Students with observed behavioral disorders, as measured by the UTDFS scale, showed a significantly higher prevalence of hostile-negative attachment style in their parents according to the PAS scale. Conversely, students without any observed behavioral disorders exhibited a high prevalence of secure attachment style in both scales. Statistical relationships were explored regarding demographic variables such as gender, age, education level, and marital status. The correlation between tobah scale and abbo scale was insignificant. Statistical significance of results depend on the demographic factors such as gender, age, education, and marital status. During the literature review, no study comparing attachment styles between students and their parents was encountered.