Parkinsonlu bireylerde gövde kontrolü ile el fonksiyonları arasındaki ilişki
The relationship between trunk control and hand functions in individuals with parkinson's
  1. Tez No: 863075
  2. Yazar: NURSENA KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ERGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sanko Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı, parkinson tanısı alan bireylerde gövde kontrolü ile el fonksiyonları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesidir. 35-70 yaş arası parkinson tanısı alan 35 katılımcının el kavrama kuvveti Jamar Dinamometresi (Based in South Korea Saehan Corporation Saehan Hand Dynamometers and Pinch Gauges), ince motor beceri Dokuz delikli peg testi , hastalığın klinik durumunun evrelenmesi için Hoehn Yahr ölçeği, , üst ekstremite aktivite ve katılım kısıtlılıkları için Quick Dash anketi, el fonksiyonlarının değerlendirilmesi için Duruöz El İndeksi, gövde fonksiyon bozuklukları Gövde Bozukluk Ölçeği kullanılarak değerlendirilmiştir. Verilerin analizi için iki sürekli değişken arasındaki ilişki Pearson ya da Spearman Sıra korelasyon katsayıları ile değerlendirilmiştir. Gövde Bozukluk Ölçeği ile El Kavrama Kuvveti Sol (kg) arasındaki korelasyon anlamlıdır. Korelasyonun yönü pozitif ve kuvvetli (r=0.773, p=0.005) derecede ilişkiye sahiptir. Gövde Bozukluk Ölçeği ile El Kavrama Kuvveti Sağ (kg) arasındaki korelasyon anlamlı ve korelasyonun yönü pozitif ve kuvvetli (r=0.825, p=0.003) derecede ilişkiye sahiptir. Gövde Bozukluk Ölçeği ile Duruöz El İndeksi arasındaki korelasyon anlamlı ve Korelasyonun yönü negatif ve orta (r=-0.438, p=0.017) derecede ilişkiye sahiptir. Gövde Bozukluk Ölçeği, Duruöz El İndeksini orta derecede negatif yönde etkilemektedir. Gövde Bozukluk Ölçeği verileri ile Parkinson Tanısının başlangıç yılı arasındaki korelasyon anlamlıdır. Korelasyonun yönü negatif ve kuvvetli (r=-0.843, p=0.041) derecede ilişkiye sahiptir. Çalışmanın sonucunda gövde kontrolü ile el kavrama kuvvet, ince motor beceri, üst ekstremite fonksiyonelliği arasında anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Sonuç; Nöroloji alanında çalışan multidisipliner ekipteki meslektaşlarımızın, etkin bir tedavi programı için gövde kontrolü ile üst ekstremite kaslarını hem kuvvet hemde fonksiyonellik açısından mutlaka değerlendirilmelerini ve tedavi programlarına dahil etmelerini önermekteyiz. Çalışmamızın bu konuda yol gösterici olabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the relationship between trunk control and hand functions in individuals diagnosed with Parkinson's. Jamar Dynamometer for hand grip strength, nine-hole peg test for fine motor skills, Hoehn Yahr scale for staging the clinical status of the disease, Quick Dash for upper extremity activity and participation limitations of 35 participants aged 35-70 years diagnosed with Parkinson's. questionnaire, Duruöz Hand Index was used to evaluate hand functions, and trunk dysfunctions were evaluated using the Trunk Impairment Scale. To analyze the data, the relationship between two continuous variables was evaluated with Pearson or Spearman Rank correlation coefficients. The correlation between the Trunk Impairment Scale and Hand Grip Strength Left (kg) is significant. The direction of the correlation is positive and strong (r = 0.773). The correlation between the Trunk Impairment Scale and Hand Grip Strength Right (kg) is significant and the direction of the correlation is positive and strong (r=0.825). The correlation between the Trunk Impairment Scale and the Duruöz Hand Index is significant and the direction of the correlation is negative and moderate (r=-0.438). The Trunk Impairment Scale has a moderate negative effect on the Duruöz Hand Index. The correlation between the Trunk Impairment Scale data and the year of onset of Parkinson's Diagnosis is significant. The direction of the correlation is negative and has a strong (r=-0.843) relationship. As a result of the study, it was determined that there was a significant relationship between trunk control and hand grip strength, fine motor skills and upper extremity functionality. Conclusion; We recommend that our colleagues in the multidisciplinary team working in the field of neurology evaluate the trunk control and upper extremity muscles in terms of both strength and functionality and include them in the treatment programs for an effective treatment program. We think that our study can be a guide in this regard.