Gömülü mandibular üçüncü molar cerrahilerinde radyofrekans cerrahi cihaz ve bistüri kullanımının hastaların vital bulguları üzerindeki etkileri
Effects of radiofrequency surgical device and scalpel use on patients' vital signs in impacted mandibular third molar surgery
  1. Tez No: 863076
  2. Yazar: SİNAN ALA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SADİ MEMİŞ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Gömülü dişler toplumda yaygın görülen bir durumdur. Gömülü diş operasyonları cerrahlar tarafından sıklıkla uygulanmaktadır. İşlem öncesi hastanın stresi, vazokonstriktör içeren lokal anesteziklerin kullanılması, cerrahi sırasında kullanılan aletler operasyon sırasında vital bulgularda değişimlere neden olabilir. Retrospektif olarak yapılan bu çalışmadan elde edilecek veriler ışığında radyofrekans cerrahi cihaz kullanımının hastanın vital bulguları üzerine etki edip etmediğinin, etki ediyorsa hangi vital bulgularda ne kadar değişikliğe neden olduğunun tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca; lokal anestezi altında uygulanmış gömülü mandibular üçüncü molar cerrahilerinde bistüri ve radyofrekans cerrahi cihaz kullanımının hastaların vital bulguları değerlendirilerek birbirlerine karşı üstünlüklerin olup olmadığının tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Yöntem: Çalışmaya Ocak 2022 - Ocak 2023 tarihleri arasında gömülü mandibular üçüncü molar cerrahisi diş çekimi endikasyonu konularak cerrahi işlemi yapılmış hastalardan hangi cerrahi cihaz veya cerrahi aletlerle yapıldığı epikrizlerinde ve hasta kayıtlarında yazılı olarak belirtilmiş olan hastalar dahil edildi. Hastaların dört farklı zamanda kaydedilmiş; sistolik kan basıncı (mm Hg), diastolik kan basıncı (mm Hg), dakikadaki kalp atım hızı, oksijen saturasyonu (SpO2), solunum sayısı, vücut sıcaklığı (OC) kayıtları bilgisayar ortamına aktarılarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilme kriterlerine uygun 102 hasta Grup 1, 101 hasta Grup 2 olmak üzere toplam 203 hasta dahil edildi. Dahil edilen hastaların 116 tanesi kadın, 87 tanesi erkekti. Kadınların yaş ortalaması 23,7; erkeklerin yaş ortalaması ise 27,0 olarak hesaplandı. Toplam katılanların yaş ortalaması ise 25,1 olarak hesaplandı. Hastaların yaş ortalaması arttıkça vital bulgu değerlerinin daha yüksek seyrettiği görüldü. Gömülü üçüncü molar cerrahilerinde insizyonda kullanılan cerrahi materyalden bağımsız olarak toplam operasyon süresinin hasta yaşı arttıkça arttığı görüldü. Bistüri ve radyofrekans cerrahi cihaz kullanılarak insizyonları yapılan iki grupta da operasyon süreleri arasında fark bulunmadı.Hem bistüri hem de radyofrekans cerrahi cihaz kullanılarak insizyonu yapılan hastalarda operasyon öncesi ölçülen vital bulgu değerleri insizyondan hemen sonra ölçülen vital bulgu değerlerinden daha yüksek görüldü. Sonuç: Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre vital bulgular üzerine radyofrekans cerrahi cihaz ve bistüri arasında bir diğerini avantajlı gösteren bir sonuca varılmadı. Ancak insizyon sırasında sağladığı hemostaz sayesinde daha iyi bir görüş alanı sunan radyofrekans cerrahi cihaz kullanımı önerilmektedir. Ayrıca toplam operasyon sürelerinde fark görülmemiştir. İki cihazın sadece insizyon sürelerinin ölçüldüğü bir çalışma yapılarak insizyon süresi konusunda birbirlerine göre üstünlükleri olup olmadığının değerlendirilmesi önerilir.
Özet (Çeviri)
Objective: Impacted teeth are a common condition in society. Impacted tooth operations are frequently performed by surgeons. The patient's stress before the procedure, the use of local anesthetics containing vasoconstrictors, and the instruments used during surgery may cause changes in vital signs during the operation. In the light of the data obtained from this retrospective study, it is aimed to determine whether the use of radiofrequency surgical devices affects the patient's vital signs, and if so, how much change it causes in which vital signs. Moreover; It is aimed to determine whether the use of scalpel and radiofrequency surgical device is superior to each other by evaluating the vital signs of the patients in impacted mandibular third molar surgeries performed under local anesthesia. Method: Patients who applied to clinic between January 2022 and January 2023 and underwent impacted mandibular third molar surgery with an indication for tooth extraction were identified for the study. Patients who had a written statement in their epicrisis and patient records with which surgical device or surgical tools the procedure was performed were included. Patients were recorded at four different times; Records of systolic blood pressure (mm Hg), diastolic blood pressure (mm Hg), heart rate per minute, oxygen saturation (SpO2), respiratory rate, and body temperature (0C) were transferred to the computer and evaluated. Results: A total of 203 patients, 102 patients in Group 1 and 101 patients in Group 2, who met the inclusion criteria were included in the study. Of the included patients, 116 were women and 87 were men. The average age of women is 23.7; The average age of men was calculated as 27.0 years. The average age of the total participants was calculated as 25.1. It was observed that as the average age of the patients increased, their vital sign values remained higher. It was observed that in impacted third molar surgeries, the total operation time increased as the patient's age increased, regardless of the surgical material used in the incision. There was no difference between the operation times in the two groups whose incisions were made using a scalpel and a radiofrequency surgical device. In both groups, vital sign values measured before the operation were higher than the vital sign values measured immediately after the incision. Conclusion: According to the results obtained from the study, no conclusion was reached showing an advantage between the radiofrequency surgical device and the scalpel on vital signs. However, it is recommended to use radiofrequency surgical devices, which provide hemostasis at the incision line and provide a better field of view. Additionally, no difference was observed in total operation times. It is recommended to conduct a study in which only the incision times of the two devices are measured to evaluate whether they are superior to each other in terms of incision time.