Psödoeksfoliasyon sendromu ve glokomunda inflamatuar ve iskemik belirteçlerin oküler posterior segment parametrelerle korelasyonu
Correlation of inflammatory and ischemic markers with ocular posterior segment parameters in pseudoexfoliation syndrome and glaucoma
- Tez No: 863110
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZAHAN UZUN, DOÇ. DR. HÜSEYİN FINDIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Psödoeksfoliasyon sendromu (PES) ve psödoeksfoliasyon glokomu (PXG) gruplarında inflamatuar ve iskemik belirteçlerin oküler posterior segment parametrelerle korelasyonu Gereç ve Yöntem: Bu prospektif gözlemsel çalışmaya Rize Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniğine 01.08.2022-01.06.2023 tarihleri arasında başvuran ve tam oftalmolojik muayene sonucu en az bir gözünde PES veya PXG olan hastalar dahil edilmiştir. Katarakt dışında oküler bir patolojisi olmayan, yaş ve cinsiyet açısından çalışma grubuna uyumlu hastalardan ise kontrol grubu oluşturulmuştur. PES ve PXG gruplarındaki hastalar gelişebilecek komplikasyonlar açısından riskli görüldüğü branşa konsültasyon yoluyla yönlendirilmiş ve ilgili branşta alınan kan örneklerinden oksidatif, iskemik ve inflamatuar belirteçler çalışılmıştır. Kontrol grubundaki hastalardan katarakt ameliyatı öncesi rutin alınan kan örnekleri çalışmaya dahil edilmiştir. Tam oftalmolojik muayeneye ek olarak optik koherens tomografi (OKT), retina sinir lifi kalınlığı (RSLK) ve optik koherens tomografi-anjiografi (OKT-A) çekimleri yapılmıştır. Bu çekimlerden RSLK, koroid kalınlığı, damar yoğunluğu ve FAZ (Foveal Avasküler Zon) parametreleri ölçülmüştür. Alınan serum örneklerinden Serum NO (Nitrik oksit), i-NOS (indüklenebilir nitrik oksit sentetaz), Galektin-3, SCUBE-1 (Sinyal peptit-CUB-domain-containing protein 1), MDA (Malondialdehit), GSH (Glutatyon) ve IL-6 (interlökin-6) çalışılmıştır. Bulgular: Çalışmaya PES'li 30 hastanın 30 gözü, PXG'li 25 hastanın 25 gözü ve kontrol grubundan 25 bireyin bir gözü dahil edilmiştir. Çalışmamızda PXG grubunda RSLK tüm kadranlarda diğer iki gruba göre anlamlı olacak şekilde ince tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To assess the correlation between inflammatory and ischemic markers and ocular posterior segment parameters in patients with pseudoexfoliation syndrome (PES) and pseudoexfoliation glaucoma (PXG). Materials and Methods: Patients who applied to Rize Training and Research Hospital Ophthalmology Clinic between 01.08.2022 and 01.06.2023 were included in this prospective observational study if they were diagnosed with pseudoexfoliation syndrome (PES) or pseudoexfoliation glaucoma (PXG) in at least one eye as a result of a full ophthalmological examination. The control group comprised patients with no ocular pathology other than cataract, matched in terms of age and gender with the study group. Patients in the PES and PXG groups were referred for consultation to assess their risk of potential complications, and blood samples were collected from them in the respective departments to analyze oxidative, ischemic, and inflammatory markers. Additionally, blood samples routinely collected from control group patients before cataract surgery were also included in the study. In addition to the full ophthalmological examination, optical coherence tomography (OCT), retinal nerve fiber thickness (RNFL) and optical coherence tomography-angiography (OCT-A) were performed. RNFL, choroidal thickness, vascular density, and FAZ (Foveal Avascular Zone) parameters were measured from these images. Serum levels of NO (Nitric oxide), i-NOS (Inducible Nitric Oxide Synthetase), Galektin-3, SCUBE-1 (Signal peptide-CUB-domain-containing protein 1), MDA (Malondialdehyde), GSH (Glutathione) and IL-6 (Interleukin-6) were analyzed. Results: The study comprised 30 eyes of 30 patients with PES, 25 eyes of 25 patients with PXG, and one eye from each of the 25 individuals in the control group. In our study, we observed a significant reduction in RNFL thickness in all quadrants of the PXG group compared to the other two groups.