The impact of ESG scores on stock performance: The case of Borsa Istanbul
ESG puanlarının hisse performansı üzerine etkisi: Borsa İstanbul
- Tez No: 863111
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ŞENSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez, Çevresel, Sosyal ve Yönetişim (ESG) skorlarının Borsa İstanbul'da (BIST) işlem gören hisse senetlerinin getirileri üzerindeki etkisini incelemektedir. Analizde, ESG puanlarındaki yıllık farklılıklar ve yüzdesel değişimlerin yanı sıra firmaların ESG derecelendirmeleri de kullanılmıştır ve data 2007 ile 2022 yılları arasında 62 Türk şirketinden oluşmaktadır. Literatürdeki sürdürülebilirlik ölçütlerinin hisse senedi getirilerini açıklamadaki uygunluğuna ilişkin tartışmalara rağmen, bu araştırma ESG puanlarındaki değişiklikler ile hisse senedi getirileri arasındaki negatif ilişkiyi destekleyen güçlü kanıtlar bulmuştur. Bu ilişkinin ESG puanlarındaki yıllık farklılıklarda daha belirgin olduğu gözlemlenmiştir. Firma ve sektör özellikleri kontrol edildikten ve çeşitli dayanıklılık kontrolleri yapıldıktan sonra sonuçlar tutarlı kalmıştır. ESG puanlarındaki değişimlerin hisse senedi getirileri üzerindeki olumsuz etkisi, derecelendirmelerdeki değişimin hisse senedi riskliliğini belirttiğine işaret etmektedir. ESG skorundaki yıllık düşüş, hisse senedi riskindeki artışı gösteriyor, bu da yatırımcıların talep ettiği primin ve hisse senedi getirilerinin artmasına neden oluyor.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the impact of Environmental, Social, and Governance (ESG) scores on the returns of stocks listed on Borsa Istanbul (BIST). The analysis incorporates yearly differences and percentage changes in ESG scores, along with ESG ratings. The sample consists of 62 Turkish companies from 2007 to 2022. Despite ongoing debates in the literature regarding the relevance of sustainability metrics on stock performance, this study provides robust evidence supporting a negative relationship between changes in ESG scores and stock returns. This relationship is more pronounced in yearly differences in ESG scores compared to percentage changes. The findings remain consistent after accounting for firm and industry characteristics, and conducting various robustness checks. The negative impact of changes in ESG scores on stock returns suggests that these changes in scores indicate stock riskiness. Specifically, a decline in yearly difference in ESG scores corresponds to an increase in stock risk, leading to an increased premium demanded by investors and impacting stock returns.