Endoskopik sinüs cerrahisi öncesi paranazal sinüs tomografisinde hounsfield unit (HU) ölçümünün tanıdaki yeri
The place of hounsfield unit (HU) measurement in diagnosis in paranasal sinus tomography before endoscopic sinus surgery
- Tez No: 863121
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN TUNÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş: Nazal kitle ile gelen hastalarda cerrahi öncesi ön tanıyı koymaya yardımcı olmak için rutin paranazal sinüs tomografisi çekilmektedir. Biz de ön tanıya yardımcı olmak adına tomografide dansite ölçü birimi hounsfield unit (HU)'i kullanarak en sık başvurulan nazal kitle sebeplerinden olan nazal polipozis, invertedpapillom ve fungal enfeksiyon gruplarını karşılaştırdık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 2012-2022 yılları arasında endoskopik sinüs cerrahisi geçiren 156 hasta dahil edildi. Bu hastalar postoperatif patoloji sonuçlarına göre nazal polipozis grubuna 63,fungal enfeksiyon grubuna 38, invertedpapillom grubuna 54 hasta dahil edildi. Bu hastaların ROI yöntemiyle minimum, median ve maksimum HU değerleri hesaplandı. Gruplar arasında istatistiksel karşılaştırma yapıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Routine paranasal sinus tomography is performed to assist in making a preliminary diagnosis before surgery in patients presenting with a nasal mass. To aid in the preliminary diagnosis, we compared the groups of nasal polyposis, inverted papilloma, and fungal infection, which are the most common causes of nasal masses, using the density measurement unit Hounsfield unit (HU) in tomography. Materials and Methods: Our study included 156 patients who underwent endoscopic sinus surgery between 2012 and 2022. According to the postoperative pathology results of these patients, 63 patients were included in the nasal polyposis group, 38 in the fungal infection group, and 54 in the inverted papilloma group. The minimum, median, and maximum HU values of the patients were calculated using the ROI method. A statistical comparison was made between the groups. Findings: According to our study, no significant difference was found when minimum Hounsfield unit levels were compared.