Psoriasis hastalık şiddeti ve algılanan sosyal desteğin sosyal görünüş kaygısına etkisi
The impact of psoriasis disease severity and perceived social support on social appearance anxiety
- Tez No: 863140
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA OĞULLUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Dermatoloji, Psikiyatri, Family Medicine, Dermatology, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Psoriasis, psikososyal komorbiditelerle ilişkili kronik inflamatuar bir hastalıktır. Psoriasis hastalarında sıklıkla utanç duyma, düşük benlik saygısı ve sosyal ortamlardan kaçınma eğilimi görülür, bu da sosyal kaygı düzeylerinin artmasına neden olabilir. Hastalar ayrıca sosyal etkileşimler konusunda kaygı yaşayabilir ve bu da yaşam kalitelerini etkiler. Bu çalışma ile; psoriasis hastalık şiddeti ve algılanan sosyal destek düzeyini saptayarak, bu iki değişkenin sosyal görünüş kaygısına etkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Elde edilecek olan verilerin doğrultusunda, birinci basamağın koruyucu hekimlik rolü ve biyopsikososyal yaklaşımı ile; sorunlu bulunan alanların onarılması/önlenmesi için eğitim çalışmaları ve sağlık hizmetlerini geliştirmeye yönelik girişimler planlamak, böylece, hastalığın kişideki olumsuz etkilerini azaltmak, hastalık sürecini kolaylaştırmak, gerekli görüldüğünde hastayı doğru merkezlere yönlendirmek, sosyo-demografik verilerle; hastalık dışı etkenlerin sosyal destek, hastalık şiddeti ve görünüş kaygısına olan etkilerini değerlendirmek ve bu alandaki literatüre katkıda bulunmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, tanımlayıcı tipte, kesitsel, nicel ve prospektif bir çalışma olarak, Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi Erol Olçok Eğitim ve Aratırma Hastanesi, Dermatoloji ve Aile Hekimliği polikliniklerine başvuran ve çalışmaya dahil edilme ölçütlerini karşılayan psoriasis tanılı 140 hasta ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada psoriasis hastalık şiddeti ölçümü için hesaplanan PASI (Psoriasis Area Severity Index) skoruna ek olarak Sosyo-Demografik Veri Formu, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (MSPSS) ve Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği (SGKÖ) yüz yüze görüşme yöntemiyle uygulanmıştır. Toplanan veriler, uygun istatistiksel yöntemler kullanılarak SPSS 25 (Statistical Package for the Social Sciences, version 25) paket programıyla analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilenlerin yaş ortalaması 34,11 ve %55'i kadındır. Hastaların hastalık süresi ortalama 9,17 yıl ve hastalık başlangıç yaşı ortalaması 24,95 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Psoriasis is a chronic inflammatory disease associated with psychosocial comorbidities. Patients with psoriasis often experience shame, poor self-esteem and a social avoidance, which can lead to increased levels of social anxiety. Patients may also experience anxiety about social interactions, which affects their quality of life. The aim of this study was to determine the severity of psoriasis disease and the level of perceived social support and to evaluate the effect of these two variables on social appearance anxiety. In line with the data to be obtained, with the preventive medicine role of primary care and biopsychosocial approach; it is aimed to plan educational studies and initiatives to improve health services to repair/prevent problematic areas, thus reducing the negative effects of the disease on the person, facilitating the disease process, directing the patient to the right centers when necessary, evaluating the effects of non-disease factors on social support, disease severity and appearance anxiety with socio-demographic data and contributing to the literature in this field. Materials and Methods: This descriptive, cross-sectional, quantitative and prospective study was conducted with 140 patients diagnosed with psoriasis who met the inclusion criteria and applied to the Dermatology and Family Medicine outpatient clinics of Hitit University Faculty of Medicine Erol Olçok Training and Research Hospital. In the study, in addition to the PASI (Psoriasis Area Severity Index) score calculated for the measurement of psoriasis disease severity, the Socio-Demographic Data Form, Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS) and Social Appearance Anxiety Scale (SAAS) were administered by face-to-face interview method. The collected data were analyzed with SPSS 25 (Statistical Package for the Social Sciences, version 25) package program using appropriate statistical methods. Results: The mean age of the patients included in the study was 34,11 years and 55% were female. The mean duration of the disease was 9,17 years and the mean age at disease onset was 24,95 years.