Cumhuriyetin ilanından sonra kadınlar tarafından çıkarılan dergiler üzerine bir inceleme (1923-1980)
A review on magazines published by women after the proclamation of the Republic (1923-1980)
- Tez No: 863223
- Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1444
Özet
Cumhuriyetin ilanından sonra kadınlar tarafından çıkarılan, Adımlar, Fikirler, Yeni Yayınlar, Tarla, Şiir Sanatı ve Türk Çocukları dergileri, yayımlandıkları dönemde farklı konuları ihtiva eden ve ilgiyle takip edilen süreli yayınlar olmuştur. Yayımlandığı devrin izini taşıyan bu dergiler, kadınların nazariyesi ile çıkmış ve olayların kadın gözüyle görülmesini sağlamıştır. Üç bölümden oluşan çalışmamızın birinci bölümünde, kadınların çıkarmış olduğu dergiler ve yayımlayan kişiler hakkında bilgi paylaşılmıştır. İkinci bölümde, dergilerin içeriğini oluşturan yazılara temas edilerek muhtevalarındaki farklılıklar tespit edilmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde ise hem kronolojik hem de yazar soyadına göre dizine yer verilmiştir. Çalışmanın sonunda, Adımlar, Fikirler, Yeni Yayınlar, Tarla, Şiir Sanatı ve Türk Çocukları dergileri hakkında birtakım istatistikî veriler ek olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The magazines Adımlar, Fikirler, Yeni Yayınlar, Tarla, Şiir Sanatı and Türk Çocukları, published by women after the declaration of the republic, were periodicals that contained different topics and were followed with interest at the time they were published. These magazines, which bear the imprint of the era they were published, came out with the idea of women and ensured that events were seen through the eyes of women. In the first part of our three-part study, information was shared about the magazines published by women and the people who published them. In the second part, it has been tried to find out the differences in the contents by contacting the articles that make up the content of the magazines. In the third section, the index is given both chronologically and according to the author's surname. At the end of the study, some statistical data about the magazines Adımlar, Fikirler, Yeni Yayınlar, Tarla, Şiir Sanatı and Türk Çocukları are additionally presented.