Diz osteoartriti tedavisinde yüksek yoğunluklu lazer dozlarının etkinliğinin gözlemsel değerlendirilmesi
Observational evaluation of the efficacy of high intensity laser doses in the treatment of knee osteoarthritis
  1. Tez No: 863353
  2. Yazar: FERHAT ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı diz osteoartrit (OA) tedavisinde Yüksek Yoğunluklu Lazer Tedavisi (HILT)'nin optimum gücünü belirlemek için farklı güçlerin etkinliğini karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon polikliniklerine başvuran OA tanılı 40-75 yaş arası 120 hasta alındı. Çalışmamız 111 hasta ile tamamlandı. Birinci grup 37 hastaya 2 hafta boyunca haftada 5 gün toplam 10 seans 12 watt HILT, ikinci grup 37 hastaya 2 hafta boyunca haftada 5 gün toplam 10 seans 5 watt HILT tedavisi uygulandı. Üçüncü grup 37 hasta ise kontrol grubu (hotpack+egzersiz) olarak değerlendirildi. Her 3 gruba da 20 dakika hotpack ve ev egzersiz programı verildi. Hastalar tedavi öncesi, tedavi sonrası, tedavi sonrası 1. ay ve 3. ayda VAS (Vizüel Analog Skala), WOMAC (Western Ontario and McMaster Universities Arthritis Index) ve Lequesne algofonksiyonel diz indeksi ölçülerek değerlendirildi. Bulgular: HILT tedavi gruplarında tedavi öncesine göre tedavi sonrası, tedavi sonrası 1. ay ve tedavi sonrası 3. ay VAS, WOMAC ağrı, WOMAC sertlik, WOMAC fiziksel fonksiyon, WOMAC toplam ve Lequesne skorlarında istatistiksel olarak anlamlı düşüşler saptandı (p0,05). 5 watt HILT tedavisi alan grupta 12 watt HILT grubuna göre tedavi sonrası 1. ay ve 3. ayda VAS ağrı skorları daha düşük saptandı (p0,05). 5 watt HILT tedavisi alan grupta 12 watt HILT grubuna göre tedavi sonrası 3.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to compare the effectiveness of different powers to determine the optimum power of High Intensity Laser Therapy (HILT) in the treatment of knee osteoarthritis (OA). Materials and Methods: Our study included 120 patients between the ages of 40 and 75 who were diagnosed with knee OA and applied to the Physical Medicine and Rehabilitation outpatient clinics of Gaziantep University Faculty of Medicine Hospital. Our study was completed with 111 patients. The first group of 37 patients received a total of 10 sessions of 12-watt HILT treatment, 5 days a week for 2 weeks, and the second group of 37 patients received a total of 10 sessions of 5-watt HILT treatment, 5 days a week for 2 weeks. The third group of 37 patients was evaluated as the control group (hotpack+exercise). All 3 groups were given a 20-minute hotpack and a home exercise program. Patients were evaluated by measuring VAS (Visual Analog Scale), WOMAC (Western Ontario and McMaster Universities Arthritis Index) and Lequesne algofunctional knee index before treatment, after treatment, at the 1st month and 3rd month after treatment. Results: In the HILT treatment groups, statistically significant decreases were detected in VAS, WOMAC pain, WOMAC stiffness, WOMAC physical function, WOMAC total and Lequesne scores after treatment, 1st month after treatment and 3rd month after treatment compared to before treatment (p0.05). VAS pain scores were found to be lower in the group receiving 5-watt HILT treatment compared to the 12-watt HILT group at the 1st and 3rd months after treatment (p0.05).