Çocukluk çağı travmaları ile stresle başa çıkma yöntemleri ilişkisinde duygu düzenlemenin aracı rolü
The mediator role of emotion regulation in the relationship between childhood traumas and coping methods with stress
- Tez No: 863352
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN EBADİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada çocukluk çağı travmaları ile stresle başa çıkma yöntemleri ilişkisinde duygu düzenlemenin aracı rolünü incelemek hedeflenmiştir. Öte yandan her bir değişken, birtakım demografik değişkenler ışığında incelenmiştir. Araştırmanın örneklemi 18 yaş üzerindeki 227 kadın, 177 erkek olmak üzere toplam 404 yetişkin katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırmada veri toplamak adına Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği, Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği, Stresle Başa Çıkma Yöntemleri Ölçeği ve araştırmacının hazırlamış olduğu Demografik Bilgi Formu kullanılmıştır. Çocukluk çağı travmaları, stresle başa çıkma yöntemleri ve duygu düzenleme güçlüğü arasındaki ilişkilerin test edilmesi amacıyla Pearson Korelasyon ve Process Macro aracılık testleri, verilerin demografik değişkenlere göre anlamlı farklılık gösterip göstermediğini ölçmek amacıyla ise bağımsız değişkenler için t-Test kullanılmıştır. Bulgulara göre çocukluk çağı travmaları, duygu düzenleme güçlüğü ve stresle baş etme yöntemleri arasında ilişki tespit edilmiştir. Aynı zamanda çocukluk çağı travmaları ile stresle baş etme yöntemleri ilişkisinde duygu düzenlemenin kısmi aracı rolü olduğu saptanmıştır. Değişkenlerin demografik veriler açısından incelenmesinde ise; çocukluk çağı travmalarının medeni durum ve psikiyatrik/psikolojik destek alma durumuna göre anlamlı farklılık gösterdiği görülmüştür. Duygu düzenleme güçlüğünün cinsiyet ve psikiyatrik/psikolojik destek durumuna göre anlamlı farklılık gösterdiği anlaşılmıştır. Son olarak da stresle başa çıkma yöntemlerinin psikolojik/psikiyatrik destek durumuna göre farklılık gösterdiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the mediator role of emotion regulation in the relationship between childhood traumas and coping methods with stress. On the other hand, each variable was analysed in the light of some demographic variables. Childhood Trauma Questionnaire, Difficulties in Emotion Regulation Scale, Stress Coping Methods Scale and Demographic Information Form prepared by the researcher were used to collect data in the study. Pearson Correlation and Process Macro mediator tests were used to test the relationships between childhood traumas, methods of coping with stress and emotion regulation difficulties, and t-Test for independent variables was used to measure whether the data showed significant differences according to demographic variables. According to the findings, there was a relationship between childhood traumas, emotion dysregulation and coping methods with stress. It was also found that emotion regulation had a partial mediator role in the relationship between childhood traumas and coping methods with stress. When the variables were examined in terms of demographic data, it was observed that childhood traumas showed significant differences according to marital status and psychiatric/psychological support. It was found that emotion regulation difficulty showed a significant difference according to gender and psychiatric/psychological support status. Finally, it was found that coping with stress methods differed according to psychological/psychiatric support status.