Riverine transport of microplastics and spatial analysis of accumulation zones:Case study of Melen Basin
Nehir kaynaklı mikroplastik taşınımı ve birikim alanlarının mekansal analizi: Melen Havzası örneği
- Tez No: 863384
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA ZUHAL AKYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Environmental Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Mikroplastiklerin doğal ekosistemlerde dağılımının artması nedeniyle, mikroplastiklerin taşıma yollarını etkileyen kaynakları anlamak, birikim alanlarını belirleyen faktörleri tanımlamak, doğal ortamlardaki mikroplastikleri azaltma stratejilerini belirlemek için önemli hale gelmiştir. Tatlı su sistemlerinin okyanus ortamlarındaki mikroplastiklerin önemli bir kaynağı olduğu ve mikroplastiklerin fiziksel özellikleri nedeniyle, doğal habitat ve insanlar üzerinde tehlikeli potansiyele sahip olduğu bilinmektedir. Mikroplastiklere dair literatürdeki bilgi eksikliği ve yapılmış çalışmalarının önemli ölçüde farklı sonuçlar gösterdiği gerçeği göz önüne alındığında, mikroplastiklerin su ortamındaki davranışlarını anlamak için durum analizi çalışmaları önemli hale gelmiştir. Bu tez çalışmasında, mikroplastiklerin nehir ortamlarındaki taşınma mekanizmalarını anlamak ve Melen Havzası'nda mikroplastik miktarındaki mekânsal ve zamansal farkları belirleyen fiziksel ve çevresel faktörleri tanımlamak amaçlanmıştır. Bu amaçla, İstanbul'un önemli bir su kaynağı olan ve bölgedeki insan faaliyetlerine bağlı olarak yüksek plastik atık oluşumuna eğilimli olan Melen Havzası, bir durum çalışması olarak seçilmiştir. Taşınımı etkileyen hidrolik ve hidrolojik parametreleri elde etmek amacıyla HEC- HMS ve HEC-RAS yazılımları kullanılarak modelleme yapılmıştır. Daha sonra, Goldsim yazılımı kullanılarak adveksiyon-difüzyon denklemi, partikül yatay taşınımının davranışını anlamak için adapte edilmiştir. Melen Havzası bölgesinde çökelme ve birikim bölgelerini etkileyen parametreleri belirlemek amacıyla, havzanın arazi kullanım karakteristikleri, fiziksel parametreleri ve varolan mikroplastikler analiz edilerek değerlendirilmiştir. Bu çalışmanın sonucunda, saha örneği verileri kullanılarak mikroplastiklerin yatay taşıma süreci simüle edilmiş ve hidrolojik, çevresel ve arazi kullanımı özelliklerinin mikroplastiklerin zamansal ve mekansal dağılımlarına ve çökelme eğilimlerine etkisi keşfedilmiş, hidrolik parametrelerin zamansal ve mekansal farklılıklarının, mikroplastiklerin taşınma hızında etkili olduğu ve mikroplastik birikim alanlarının belirlenmesinde, havzadaki alan kullanım parametrelerinin belirleyici olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the increased occurrence of microplastics in natural environments, it became significantly important to define the sources, sinks and factors affecting the transport of microplastics in natural ecosystems to integrate mitigation strategies. It is known that freshwater systems are a major source of microplastics in oceanic environments and microplastics due to their physical properties, have hazardous potential to natural habitat. In this thesis study, it is aimed to understand the transport mechanisms of microplastics in river environments and to define the factors resulting the spatial and temporal differences of microplastic accumulation in basin level. For this purpose, Melen Basin, being an important water supply and being prone to having high plastic waste occurrence due to human activities in the area, is chosen as a case study. To represent the horizontal transport of microplastics, hydrological and hydraulic models are created using HEC-HMS and HEC-RAS. Then, using Goldsim software, advection-dispersion equation is adapted to understand the behavior of particle transport in an open surface flow. The land use characteristics, physical parameters of the watershed and microplastics sampled are evaluated to determine the parameters affecting retention. As a result of this study, significance of hydrological, environmental and land cover characteristics to microplastics retention is discovered. The conclusion of the study suggests that temporal and spatial variations in hydraulic parameters significantly influence the transport velocity of microplastics, and land use parameters in the watershed area are possible determinants in identifying accumulation areas of microplastics.