Yüksek teknoloji şirketlerinin iş süreçleri bağlamında inovasyona yaklaşımları
High technology companies' approaches to innovation in the context of business processes
- Tez No: 863385
 - Danışmanlar: PROF. DR. TARIK BAYKARA
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Doğuş Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Mühendislik ve Teknoloji Yönetimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 104
Özet
İçinde bulunduğumuz çağ, insanlığın bu güne kadar sahip olduğu en yüksek teknolojinin geliştirildiği çağdır. Bu teknolojiler her geçen gün hızla gelişmeye ve ilerlemeye devam etmektedir. Tüketici profili değişmekte, teknoloji alanında yeni ürünlerin modası hızla geçmekte ve yerini daha yenilikçi, daha gelişmiş bir versiyonu almaktadır. Bu sebepledir ki, yüksek teknoloji alanında rekabet eden şirketler için hızlı aksiyon almak ve en yeni ürün veya hizmeti üreten olabilmek en önemli kabiliyetlerdir. Bu kabiliyet ise, şirketin yenilikçi bakış açısının gelişmişliğine ve inovasyonu iş süreçlerinde uygulamasındaki kabiliyetine bağlıdır. Bu çalışmanın birinci bölümünde yüksek teknolojiyi ve yüksek teknoloji şirketlerini tanıtılmaya çalışılmış, ardından ikinci bölümde yenilikçi ürün veya hizmet ortaya çıkarmanın en önemli etmeni olan araştırma – geliştirme kavramlarından detaylıca bahsedilmiştir. Sonrasında AR-GE merkezleri ile teknopark kavramlarını detaylarıyla aktarılmıştır. Ülkemizde AR-GE kapsamında verilen destek ve teşvikleri değerlendirdikten sonra bir yüksek teknoloji şirketi için olmazsa olmazı olan inovasyon kavramına üçüncü bölümde değinilmiştir. İnovasyonun süreci ve türleri detaylı bir şekilde aktarıldıktan sonra dördüncü bölümde çalışmanın materyal ve metot kısımları aktarılmış olup, beşinci bölümde ilgili tartışma gerçekleştirilerek ve çalışma sonuç bölümü ile sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The era we live in is the era in which the highest technology that humanity has ever had has been developed. These technologies continue to develop and progress rapidly day by day. The consumer profile is changing, new products in the field of technology are rapidly becoming obsolete and are being replaced by a more innovative, more advanced version. For this reason, for companies competing in the field of high technology, taking quick action and producing the newest product or service are the most important capabilities. This capability, on the other hand, depends on the development of the company's innovative perspective and its ability to implement innovation in business processes. In the first part of this study, high technology and high-tech companies were tried to be introduced, then in the second part, the most important factor of creating innovative products or services, the concepts of research and development, were mentioned in detail. Afterwards, the concepts of R&D centers and technoparks were explained in detail. After evaluating the support and incentives given within the scope of R&D in our country, the concept of innovation, which is a must for a high technology company, is mentioned in the third section. After the process and types of innovation were explained in detail, the material and method parts of the study were explained in the fourth section, and the relevant discussion was made in the fifth section and the study was concluded with the conclusion section.