Tavşanlarda deneysel kronik kompresif servikal miyelopati modeli oluşturulması
  1. Tez No: 86339
  2. Yazar: SALİH ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Bu çalışmada tavşanlarda kronik kompresif model kullanıldı. Bu modelde kontrollü olarak yapılan bası nörolojik bulguların, elektrofizyolojik ve histolojik değişimlerin değerlendirilmesini mümkün kılmaktadır. Bu amaçla servikal miyelopati modeli çalışılmıştır. Bu deneysel modelde 19 adet albino tavşan kullanıldı. Çalışmada altıncı servikal verebra korpusuna yerleştirilen vida yardımı ile spinal kanal daraltıldı. Kontrol grubu olarak yedi tavşan kullanıldı. Vertebra korpusuna önden yerleştirilen vida ile spinal kanal ortalama %38,7 + 8,25 oranında daraltıldı. Bası oluşturulan grupta 14 tavşanda geç dönem miyelopati gelişmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this model it was used experimental chronic compressive cervical myelopathy model in rabbits. This model allows repeated neurological evaluations, electrophysiological recording and histological examinations. For this purpose cervical myelopathy model was studied. Nineteen albino rabbits were used in this experimental model. During the study cervical cord compression produced by narrowing the cervical canal with screw implanted anteriorly via the sixth cervical vertebral body. Seven rabbits were designed as controls. The screw was placed vertebral body anteriorly and spinal canal was narrowed an average of %38 + 8,25. Fourteen rabbits in the experimental group developed delayed-onset myelopathy.