Tavşanlarda deneysel yolla oluşturulan beyin apselerinde antibiyotik, kortikosteroid ve aprotinin etkilerinin histopatolojik olarak incelenmesi
Histopatological examination of the effects of antibiotics, corticosteroids and aprotinin in experimental brain abscess in rabbits
  1. Tez No: 86338
  2. Yazar: TURGAY KILDACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Cerrahi, kemoterapi ve nöroradyolojideki son gelişmelere rağmen beyin apselerinin morbidite ve mortalitesindeki yükseklik devam etmektedir. Özellikle travma ve enfeksiyonla karşılaşma şansı fazla olan ülkemiz insanlarında bu patoloji güncelliğini korumaktadır. Bu amaçla basit ve kolay elde edilebilen bir laboratuar modeli olan tavşanlarda apse oluşumu incelenmiş ve bu sürece antibiyotik ve antibiyotikle kombine olarak kortikosteroid ve aprotinin tedavilerinin etkileri belirlenerek literatür ışığında tartışılmıştır. Deneysel olarak sağ serebral hemisferlerine, belirli sayıda stafılokokkus aureus inoküle edilen 28 adet tavşanda apse oluşumu radyolojik ve histopatolojik olarak incelenmiştir. Hayvanlar biri kontrol grubu olmak üzere yedişerli dört gruba bölünerek uygulanan tedavilerin etkileri karşılaştınlmıştır. Tavşanlarda oluşturulan beyin apselerindeki histopatolojik bulgular (ör: onbeşinci günde apse formasyonunun gözlenmesi) insandakiyle uyumluluk göstermektedir. Elde edilen radyolojik görüntüler de başta kontrastlı BT olmak üzere apse formasyonunun kliniğe eşdeğer bir şekilde belirlenmesinde yardımcı olmuştur. Hiç kuşkusuz cerrahi girişimi, özellikle stereotaktik ponksiyonu takiben elde edilen materyalin kültürü ve buna yönelik uygun antibiyotiğin uzun dönem kullanılması beyin apselerinin tedavisinde kabul edilen birincil yöntemdir. Beyin apsesinin medikal tedavisinde antibiyotikler ve kortikosteroidlerin önemi bilinmektedir. Halen tartışmalı olmakla birlikte kortikosteroidlerin antienflamatuar ve antiödem etkileri nedeniyle beyin apselerinde kullanımı oldukça yaygındır. Çalışmamızda, bir proteinaz inhibitörü olarak klinikte sıklıkla hemostatik etkisinden faydalanılan ve antienflamatuar etkisi steroidlerinkine oldukça benzeyen aprotinin, beyin apselerinin basınca bağlı komplikasyonlarının önlenmesinde alternatif bir tedavi yöntemi olarak denenmiş ve özellikle apse çevresindeki ödeme yönelik azaltıcı etkisi kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı bulunmasıyla dikkat çekmiştir. 51
Özet (Çeviri)
SUMMARY fflSTOPATHOLOGICAL EXAMINATION OF THE EFFECTS OF ANTIBIOTICS, CORTICOSTEROIDS AND APROTININ IN EXPERIMENTAL BRAIN ABSCESSES IN RABBITS Despite the latest progresses in surgery, chemotherapy and neuroradiology the highness of morbidity and mortality in brain abscesses has continuing. This pathology has keeping on its currency especially on the people of our country who has more chance to be confronted with trauma and infections. For this purpose, a laboratory model of brain abscess in rabbit, which is very simple and easily obtainable, was examined and the effects of antibiotics and their combinations with corticosteroid and aprotinin to this process were investigated and discussed with relevant literature. Twenty-eight rabbits were inoculated into the right cerebral hemispheres with a determined number of staphylococcus aureus and were examined radiologically and histopathologically. The therapeutic effects were compared in four groups; seven animals existed in each group and one of this was a control group. The histopathological findings of the brain abscesses in rabbits (e.g: the formation of the abscess at fifteenth day) seem like human brain abscesses. The radiological images, especially the contrast enhanced CT, helped to show the abscess formation equivalent to clinical investigations. Its unsuspicious that the culture of the material obtained with surgical intervention, especially following the stereotactic punction and carrying out the convenient antibiotic in long-term, has accepted as a primary method in the treatment of brain abscesses. The importance of antibiotics and corticosteroids were known in the medical therapy of the brain abscess. In spite of the controversy, the use of corticosteroids for its antiinflamatory and antiedema effects was highly widespread in brain abscesses. 52In our study, we used the aprotinin, a proteinase inhibitor which has some clinical benefits with its hemostatic effects and a similar antiinflamatory effects like corticosteroids, as an alternative treatment modality for the prevention of pressure- related complications of brain abscesses and attracting attention cause its antiedema effect around the abscess finding out statistically significant. 53