Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) İstiklal Yerleşkesinin tohumlu bitki çeşitliliği
Seed plant diversity of Burdur Mehmet Akif Ersoy University (MAKÜ) İstiklal Campus
- Tez No: 863431
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN BALPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırma Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) İstiklal Yerleşkesinin tohumlu bitki çeşitliliğini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma alanı Davis'in Grid sistemine göre C3 karesi içinde yer almaktadır. Araştırma alanından toplanan yaklaşık 354 bitki örneğinin değerlendirilmesi sonucu 45 familya, bu familyalara ait 138 cins ve bu cinslere ait 183 tür ve türaltı seviyede takson tespit edilmiştir. Araştırma alanında tespit edilen taksonların fitocoğrafik bölgelere göre dağılımları; İran-Turan Elementi %16,39 (30 takson), Akdeniz Elementi %20,77 (38 takson), Avrupa-Sibirya Elementi %2,19 (4 takson), Geniş yayılışlı veya fitocoğrafik bölgesi tanımlanmamış taksonların oranı ise %60,66 (111 takson) olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the seed plant diversity of Burdur Mehmet Akif Ersoy University (Makü) İstiklal Campus. The research area is located within the C3 square according to Davis' Grid system. As a result of the evaluation of approximately 354 plant samples collected from the research area, 45 families, 138 genera belonging to these families and 183 taxa belonging to these genera were identified. The distributions of the taxa determined in the research area according to phytogeographic regions are; Iran-Turanian Element 16.39% (30 taxa), Mediterranean Element 20.77% (38 taxa), European-Siberian Element 2.19% (4 taxa). The rate of taxa that are widely distributed or whose phytogeographic region is not defined was determined as 60.66% (111 taxa).