1757-1758 yılı 1805 numaralı Medine Surre Defteri'nin transkripsiyon ve değerlendirmesi
Transcription and evaluation of the Medina Surre Book no. 1805, year 1757-1758
- Tez No: 863432
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 345
Özet
Surrenin kelime anlamı“akçe kesesi, para çıkını, para ve altın gibi şeylerin konulup ağzı sıkıca bağlanılan kese”dir. Terim olarak ise, Osmanlı Devleti tarafından Mekke ve Medine sakinlerine gönderilen paralar ve hediyeler için kullanılmaktadır. Surre gönderimi Abbasîler ile başlayarak Fâtımîler, Eyyübîler ve Memlûklüler ile devam etmiştir. Osmanlı Devleti'nde surre gönderimi, Yıldırım Bayezid ile başlamıştır. Her padişah döneminde gönderilmiş ve sistemleşerek gelenek haline gelmiştir. Osmanlı İmparatorluğu hüküm sürdüğü sürece, vakıf kurmaya özen göstermiştir. Toplumun ihtiyaç duyduğu birçok alanda vakıfların kurulmasına öncülük etmiş ve adeta vakıf geleneğiyle özdeşleşmiştir. Osmanlı padişahları vakıf geleneğinin yanında kutsal bölgelere gösterdikleri saygı ve muhabbetten dolayı Haremeyn'e surre göndermiştir. Surrelerin Harameyn'e ulaşması için surre alayları oluşturarak alayların başına devletin üst kademelerindeki kişilerden surre eminleri görevlendirmiştir. Yola çıkacak surre alayları için özel törenler düzenleyerek hediyeler göndermiştir. Gönderilen hediyeler ve paralar kayıt altına alınmış ve surre defterlerine kaydedilmiştir. Çalışma, 1171/1757-1758 yıllarında Medine'ye gönderilen 1805 numaralı surre defterini içermektedir. Tezin ana konusu oluşturan 1805 numaralı surre defteri transkripsiyon edilerek değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The word meaning of surre is“coin purse, money bundle, a purse in which things such as money and gold are placed and whose mouth is tightly tied.”As a term, it is used for the money and gifts sent by the Ottoman Empire to the residents of Mecca and Medina. Surre submission started with the Abbasids and continued with the Fatimids, Ayyubids and Mamluks. Sending surre in the Ottoman Empire, started with Yıldırım Bayezid. It was sent during the reign of every sultan and became systematized and became a tradition. As long as the Ottoman Empire ruled, it took care to establish foundations. He pioneered the establishment of foundations in many areas needed by society and became almost identified with the foundation tradition. In addition to the foundation tradition, the Ottoman sultans sent a surre to Haremeyn due to the respect and love they showed to the holy places. In order for the surres to reach Harameyn, he created surre regiments and appointed surre emins, who were among the people at the upper levels of the state, to lead the regiments. He organized special ceremonies and sent gifts for the surre processions that would set out. The gifts and money sent were recorded and recorded in surre books. The study includes the surre book numbered 1805, sent to Medina in 1171/1757-1758. Surre book numbered 1805, which is the main subject of the thesis, was transcribed and evaluated.