Ebelerin mesleki aidiyet ve iş doyumlarına, meslekleri ile ilişkili alanlarda çalışıp çalışmama durumlarının etkisi
The effect of whether midwives work in areas related totheir profession on their professional belonging and jobsatisfaction
- Tez No: 863441
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER CİMETE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma ebelerin meslekleri ile ilişkili alanlarda çalışma durumlarının, mesleki aidiyet ve iş doyumlarına etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Tanımlayıcı tipteki bu çalışma, İstanbul'daki 6 hastanede gerçekleştirilmiş ve örnekleme lisan-lisansüstü eğitim düzeyine sahip 355 ebe alınmıştır. Veriler; Bilgi Formu, Ebelik Aidiyet Ölçeği (EAÖ)ve Minnesota İş Doyum Ölçeği (MİDÖ) kullanılarak toplanmış ve veriler SPSS for Windows 25.0 programında tanımlayıcı istatistikler, bağımsız t testi, tek yönlü varyans analizi, pearsonkorelasyon analizi ile değerlendirilmiştir. Ebelerin %54.4'ü meslekleri ile ilişkili birimlerde çalışmamakta olup, %63.1 gibi büyük bir kısmı çalıştıkları birimleri kendileri tercih etmemiştir.Ayrıca ebelerin %73.2 (n:260) gibi büyük bir çoğunluğu çalıştıkları birimlerde çalışmaya devam etmek isterken, ayrılmak isteyen ebelerin (n:95) %52.6'sı ayrılmak için hiçbir şey yapmamıştır.
Özet (Çeviri)
Thisstudywascarriedouttodeterminetheeffect of midwives' workingstatus in fieldsrelatedtotheirprofession on theirprofessionalbelongingandjobsatisfaction. Thisdescriptivestudywascarriedout in 6 hospitals in Istanbuland 355 midwiveswithundergraduate-graduateeducationlevelwereincluded in thesample. Data werecollectedusingthe Information Form, MidwiferyBelongingScale (MBS) and Minnesota SatisfactionQuestionnaire(MSQ) andanalysedusingdescriptivestatistics, independent t test, one-wayanalysis of varianceandcorrelationanalysis in SPSS for Windows 25.0 software. Themajority of midwives (54.4%) do not work in unitsrelatedtotheirprofession, and 63.1% did not prefertheunits they work in.While 73.2% of themidwives (n:260) wantedtocontinueworking in theunits they worked in, 52.6% of them(n:95) whodid not wantto,didnothingtoleave.Themean MBSscore of midwives is 88.39 (scorerange: 22-110), themeanMSQscore is 64.69 (scorerange: 20-100) (mean3.23 in the 1-5 scorerange).