Fe/PZT ve Co/PZT ince filmlerinin dielektrik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of dielectric properties of Fe/PZT and Co/PZT thin films
  1. Tez No: 863468
  2. Yazar: AHMET DEMİRKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİYE KAHYAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Science and Technology, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Ferroelektrik özelliklere sahip PbZr0.5Ti0.5O3 seramik malzemesi elektriksel ve elektromekaniksel özelliklerinden dolayı araştırmacılar tarafından büyük ilgi görmektedir. Bu çalışmada, Ferroelektrik PbZr0.5Ti0.5O3 (PZT) seramik malzemesi üzerine vakum buharlaştırma tekniği ile ferromanyetik özelliklere sahip Fe ve Co malzemeleri ayrı ayrı kaplanmıştır. Hazırlanmış ince filmlerin dielektrik sabitinin reel ve sanal kısımları, kayıp tanjantı, cole-cole diyagram gibi dielektrik özelliklerin frekansla değişimi incelenmiştir. Saf PZT, Fe kaplı PZT ve Co kaplı PZT ince filmlerin dielektrik sabitinin reel ve sanal kısımları, kayıp tanjantı, cole-cole diyagramı oda sıcaklığında frekansın bir fonksiyonu olarak yüksek frekans (1 MHz – 3 GHz) aralığında empedans analizörü ile ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
PbZr0.5Ti0.5O3 ceramic material, which has ferroelectric properties, attracts great attention from researchers due to its electrical and electromechanical properties. In this study, Fe and Co materials with ferromagnetic properties were coated separately on the ferroelectric PbZr0.5Ti0.5O3 (PZT) ceramic material by vacuum evaporation technique. The variation of dielectric properties such as the real and imaginary parts of dielectric constant, loss tangent, cole-cole diagram of the prepared thin films with frequency was examined. The real and imaginary parts of dielectric constant, loss tangent, cole-cole diagram of pure PZT, Fe-coated PZT and Co-coated PZT thin films were measured with an impedance analyzer as a function of frequency in the range of high frequency (1 MHz – 3 GHz) at room temperature.