8. sınıf öğrencilerinin niteliksel ve niceliksel orantısal akıl yürütme problemlerinde kullandıkları stratejilerin incelenmesi
Investigation of the strategies used by 8th grade students in qualitative and quantitative proportional reasoning problems
  1. Tez No: 863501
  2. Yazar: AYŞEGÜL AYIKOL BAYKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUBA GÖKÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu araştırmada ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin niteliksel ve niceliksel karşılaştırma içeren orantısal akıl yürütme problemlerinde kullandıkları stratejileri belirleyerek bu stratejilerin nasıl kullanıldığını incelemek amaçlanmaktadır. Araştırma 2022-2023 eğitim öğretim yılının güz yarıyılında Ankara ili Yenimahalle ilçesine bağlı bir devlet okulunda gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 50 kişilik (35 kız ve 15 erkek) 8. sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Çalışma grubunun belirlenmesinde amaçlı örnekleme yöntemlerinden maksimum çeşitlilik örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Çalışmada niteliksel araştırma yöntemleri içerinde yer alan durum çalışması yöntemi esas alınmıştır. Veri toplamak amacıyla araştırmacı tarafından literatür desteğiyle geliştirilmiş olan 20 soruluk niteliksel ve niceliksel karşılaştırma içeren OAYF belirlenen öğrenci grubuna uygulanmıştır. Çalışma kapsamında elde edilen veriler frekans analizi ve betimsel analiz yöntemleri ile analiz edilmiştir. Yapılan çalışma sonucunda, niteliksel ve niceliksel karşılaştırma içeren OAYF'de toplam 12 adet çözüm stratejisinin kullanıldığı görülmüş olup öğrencilerin niceliksel karşılaştırma içeren soru türlerinde niteliksel karşılaştırma içeren soru türlerine göre daha çeşitli stratejiler geliştirdiği ortaya çıkmıştır. Niceliksel karşılaştırma içeren soru türlerinde en sık tercih edilen stratejinin birim oran stratejisi, niteliksel karşılaştırma içeren soru türleri içerisinde ise en sık tercih edilen stratejinin sözel ifadeler stratejisi olduğu; öğrencilerin aynı stratejiler için farklı yöntemler geliştirebildiği görülmüştür. Öğrencilerin niceliksel karşılaştırma içeren sorularda matematiksel işlemlerle çözüm geliştirme eğiliminde olduğu, niteliksel karşılaştırma içeren sorularda ise matematiksel ifadeler yerine sözel ifadelerle sonuca ulaşmayı tercih ettikleri belirlenmiştir. Ayrıca, niteliksel ve niceliksel karşılaştırma içeren soru türlerinin hatalı çözümlerinde ise en sık kullanılan stratejinin veri ihmali stratejisi olduğu görülmüştür
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the strategies used by 8th grade secondary school students in proportional reasoning problems involving qualitative and quantitative comparisons and to examine how these strategies are used. The research was carried out in the fall semester of the 2022-2023 academic year in a public school in Yenimahalle district of Ankara. The study group consisted of 50 8th-grade students (35 girls, 15 boys). Maximum diversity sampling method, one of the purposeful sampling methods, was used to determine the study group. The study was based on the case study method, which is among the qualitative research methods. The proportional reasoning test, which includes 20 questions of qualitative and quantitative comparison and was developed by the researcher with the support of the literature, was applied to the selected student group. The data obtained within the scope of the study was analyzed using frequency analysis and descriptive analysis methods. As a result of the study, it was seen that a total of 12 solution strategies were used in the proportional reasoning test involving qualitative and quantitative comparison, and it was revealed that students developed more diverse strategies in question types involving quantitative comparison than in question types containing qualitative comparison. The most frequently preferred strategy in question types involving quantitative comparison is the unit ratio strategy, and the most frequently preferred strategy in question types involving qualitative comparison is the verbal expressions strategy; It has been observed that students can develop different methods for the same strategies. It has been determined that students tend to develop solutions with mathematical operations in questions involving quantitative comparisons, and that they prefer to reach results with verbal expressions instead of mathematical expressions in questions involving qualitative comparisons. In addition, it has been observed that the most frequently used strategy in incorrect solutions to question types involving qualitative and quantitative comparisons is the data neglect strategy.