Çocukluk çağı travmalarının yeme tutumu ve travma sonrası büyüme ile ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relationship of childhood traumas with eating attitude and post-traumatic growth
- Tez No: 863585
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADER BAHAYİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Çocukluk çağı travmaları, çocuğun yetişkin tarafından gördüğü her türlü zarar verici davranışlar olarak tanımlanmaktadır. Çocukluk çağı travmaları; fiziksel istismar, duygusal istismar, cinsel istismar, fiziksel ihmal ve duygusal ihmal olmak üzere beş başlık altında sınıflandırılmaktadır. Çocukluk döneminde yaşanan travmalar sonucunda; anksiyete, depresyon, duygudurum bozuklukları, yeme bozuklukları, travma sonrası stres bozukluğu, dissosiyasyon bozuklukları ve kişilik bozuklukları gibi psikiyatrik hastalıklar gelişebilir. Travmatik durum sonucu her zaman olumsuz olmayabilir. Travma sonrasında kişide gelişme ve büyüme de mümkün olabilmektedir. Bu durum literatürde travma sonrası büyüme olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışmanın amacı, çocukluk çağı travmalarının yeme tutumu ve travma sonrası büyüme ile ilişkisinin incelenmesidir. Araştırma, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi psikiyatri polikliniğinde 102 kadın katılımcı ile yapılmıştır. Araştırma verileri; çocukluk dönemi travmaları ölçeği, yeme tutum testi ve travma sonrası büyüme ölçeği ile elde edilmiştir. Veriler, katılımcılara yüz yüze ölçekler olarak verilmiştir. Veriler, IBM SPSS Statistics 26 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda; çocukluk çağı travmaları ile yeme tutumu arasında anlamlı bir ilişkinin bulunmadığı fakat çocukluk çağı travmaları ve travma sonrası büyüme arasında anlamlı düzeyde negatif bir ilişkinin olduğu bulunmuştur. Çocukluk çağı travmaları ile travma sonrası büyüme alt boyutları arasında anlamlı düzeyde negatif bir ilişki saptanmıştır. Çocukluk çağı travmaları ve travma sonrası büyüme alt boyut düzeylerinin sosyodemografik verilere göre anlamı düzeyde farklılaştığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Childhood traumas are defined as all kinds of damaging behaviors to which the child is exposed by adults. Childhood traumas are classified under five headings: physical abuse, emotional abuse, sexual abuse, physical neglect, and emotional neglect. As a result of traumas experienced in childhood, psychiatric diseases such as anxiety, depression, mood disorders, eating disorders, post-traumatic stress disorder, dissociation disorders, and personality disorders might develop. The result of the traumatic situation may not always be negative. There is also a possibility of development and growth for the person after trauma. This situation is defined as post-traumatic growth in the literature. The purpose of this study is to examine the relationship between childhood traumas and eating attitude and post-traumatic growth. The study has been conducted with 102 female participants in the psychiatry outpatient clinic of Ümraniye Training and Research Hospital, the University of Health Sciences. Research data have been acquired through childhood traumas scale, eating attitude test, and post-traumatic growth scale. The data have been given to the participants as face-to-face scales. The data have been analyzed using IBM SPSS Statistics 26 program. As a result of the research, it has been found that there is no significant relationship between childhood traumas and eating attitude, but there is a significant negative relationship between childhood traumas and post-traumatic growth. A significant negative correlation has been found between childhood traumas and posttraumatic growth sub-dimensions. It has been determined that the levels of childhood traumas and post-traumatic growth sub-dimension differ significantly according to sociodemographic data.