Üniversite öğrencilerinin duygusal yeme davranışlarının çocukluk çağı travmaları ve yaşam pozisyonları ile ilişkisinin incelenmesi
Examine the relationship between university students emotional eating behaviors with childhood traumas and life positions
  1. Tez No: 724489
  2. Yazar: PINAR KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİS ÖZERK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Psikoloji, Nutrition and Dietetics, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmanın amacı üniversite öğrencilerinin duygusal yeme davranışlarının çocukluk çağı travmaları ve yaşam pozisyonları ile ilişkisinin incelenmesidir. Araştırma örneklemini, uygun örnekleme yöntemiyle, 164' ü kadın ve 102' si erkek olmak üzere toplam 266 katılımcı oluşturmuştur. Katılımcılara geçerlilik ve güvenilirlik çalışmaları yapılmış Duygusal Yeme Ölçeği, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği ve Yaşam Pozisyonları Ölçeği uygulanmıştır. Yanı sıra araştırmacı tarafından oluşturulan, katılımcıların araştırma ile ilintili olarak demografik özelliklerine yer verilen Kişisel Bilgi Formu uygulanmıştır. Çalışmadan elde edilen verilerle yapılan korelasyon analizinde; araştırmanın temel değişkenlerinden olan duygusal yeme ile çocukluk çağı travmaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Çok değişkenli varyans analizi sonucunda ise; duygusal yeme ölçeğinin alt boyutlarından alınan puanlar ile yaşam pozisyonları arasında istatistiksel bakımdan anlamlı düzeyde fark elde edilmiştir. Çocukluk çağı travmaları ölçeğinin bütün alt boyutlarından alınan puanlar ile yaşam pozisyonları arasında istatistiksel olarak anlamlılık düzeyinde farklar olduğu bulgulanmıştır. Yapılan regresyon analizi sonuçlarına göre de çocukluk çağı travmaları alt boyutlarından fiziksel istismar ve fiziksel ihmalin duygusal yeme davranışını yordadığı görülmüştür. Duygusal yeme davranışının yaş ve cinsiyet değişkenine göre farklılıklar gösterdiği bulgulanmıştır. Çocukluk çağı travmalarının da yaş ve cinsiyet değişkenine göre farklılıklar gösterdiği görülmüştür. Araştırmadan elde edilen bulgular ışığında ve literatürdeki araştırmalar incelenerek duygusal yeme davranışı, çocukluk çağı travmaları ve yaşam pozisyonları arasındaki ilişki tartışılmış, yorumlanmış ve daha sonra yapılacak olan araştırmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between university students emotional eating behaviors with childhood traumas and life positions. The research sample consisted of 266 participants, 164 women and 102 men using a convenient sampling method. The participants were administered the Emotional Eating Scale, Childhood Trauma Scale, and Life Positions Scale, studied for validity and reliability. In addition, the Personal Information Form, which was created by the researcher and included the demographic characteristics of the participants concerning the research, was applied. In the correlation analysis of the data, there is a statistically significant relationship between emotional eating, one of the study's main variables, and childhood traumas. As a result of multivariate analysis of variance; There was a statistically significant difference between the scores obtained from the sub-dimensions of the emotional eating scale and life positions. It was also found that there were statistically significant differences between the scores obtained from all sub-dimensions of the childhood traumas scale and life positions. According to the regression analysis results, it was seen that physical abuse and physical neglect, which are sub-dimensions of childhood trauma, predict emotional eating behavior. Furthermore, it has been found that emotional eating behavior differs according to age and gender. It has been observed that childhood traumas also show differences according to age and gender. In the light of the findings obtained from the research and by examining the studies in the literature, the relationship between emotional eating behavior, childhood traumas, and life positions was discussed, interpreted and suggestions were made for future research.