Reflections of the 2015 and 2022 migration crises on the discourses in the European parliament
2015 ve 2022 göç krizlerinin Avrupa parlamentosundaki diskurlara yansımaları
- Tez No: 863588
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Nüfusunun yüzde 5,3'ünü göçmenlerden oluşan AB için göç yeni bir olgu değil. Ancak 2015 ve 2022'de, AB içindeki hem kamusal hem de siyasi tartışmalarında göç önemli bir gündem maddesi oldu ve Avrupa Parlamentosu (AP) genel kurul tartışmalarında da göç tartışıldı. Bu çalışma boyunca, 2015 ve 2022 göç krizleri sırasında Avrupa Parlamentosu'nun göç krizlerine yönelik genel kurul toplantılarında kullanılan söylem çerçevelerindeki benzerlik ve farklılıkların nedenlerini incelendi. Bu amaca ulaşmak için öncelikle 2015 ve 2022 göç krizlerinde Avrupa Parlamentosu milletvekillerinin göçle ilgili genel kurul toplantılarında konuştukları söylemsel çerçeveler içerik analizi metodu ile ortaya çıkartıldı. Daha sonra ortaya çıkan söylemsel çerçeveler arasında karşılaştırma yapılarak benzerlikler ve farklılıklar analiz edildi. Tezin sonuçları, 2015 ve 2022 göç krizlerinde milletvekillerinin bahsettiği söylemsel çerçevelerin benzerliklerinin farklılıklarından fazla olduğunu gösterdi. Benzerliklerin sebepleri AP'nin kurumsal işlevi ve parlamentodaki parti gruplarının siyasi konumları olduğu görüldü. Farklılıkların arkasında yatan nedenler ise, coğrafi farklılaşma ve parti gruplarındaki değişikliklerdir. Sonuç olarak, AP'nin göç krizlerine ilişkin tartışmalarını milletvekillerinin göçe yaklaşımına bağlı olarak şekillendiğini, AP'nin sahip olduğu siyasi güç kadar milletvekillerinin göç tartışmalarına katılabildiğini ve göç krizine siyasi çözüm üretebildiğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
Migration is not an unknown phenomenon for the EU, where 5.3 percent of the population consists of immigrants. However, in 2015 and 2022, migration turn into a pressing issue in both public and political discussions within the EU. Migration crises also occupied particular time in the European Union plenary debates. This thesis examines the reasons of similarities and differences in discursive frames in the European Parliament (EP) debates towards the 2015 and 2022 migration crises. To achieve this goal, first of all, content analysis was conducted on the discursive frames which MEPs spoke at migration-related plenary debates in 2015 and 2022 crises. After analyzing the discourse frames produced in crises, a comparison between the frames was made to reveal the discursive frames that continued or changed throughout the crises. The study results indicate that the discursive frames referred by MEPs in the 2015 and 2022 migration crises were more similar than different. The reasons behind the similarities were the institutional function of the EP and political positions of the party groups in the parliament. Moreover, the reasons behind the differences are geographical differentiation towards migration flows and changes in the party groups. The results of study showed that the EP's discussions on migration crises are formed by MEPs' approach to migration, MEPs can participate in migration discussions and create a political solution for the migration crisis as much as political power that the EP has.