Bilgilendirme tasarımında artırılmış gerçeklik kullanımı ve bir uygulama önerisi
The use of augmented reality in information design and an application proposal
- Tez No: 863613
- Danışmanlar: DOÇ. ECE ÇALIŞ ZEĞEREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bilgilendirme tasarımı, bilgiyi anlaşılır, erişilebilir ve etkili bir şekilde sunarak, bilgi kirliliğini azaltmak ve kullanıcılara akılda kalıcı bir deneyim yaşatmak için ortaya çıkmıştır. Teknolojinin getirdiği yeniliklere paralel olarak, bilgilendirme tasarımında da yeni yaklaşımlar gelişmiştir. Bilgisayar, telefon ve internet teknolojilerinin gelişmesi, bilgilendirme tasarımlarında iletişim ve etkileşimi artıran yeni uygulamaların ortaya çıkmasına olanak sağlamıştır. Özellikle yakın geçmişte artırılmış gerçeklik teknolojileri gibi yenilikler, bilgilendirme tasarımlarında yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Artırılmış gerçeklik kavramı, gerçek dünya görüntüleri ile bilgisayar ortamında üretilmiş görsel ve metinsel ürünleri harmanlayarak görsel zenginlik oluşturan bir araç olarak tanımlanabilir. Artırılmış gerçeklik teknolojisinin mobil cihazlara entegre edilmesi, bilgilendirme tasarımlarında kullanımını daha da yaygınlaştırmıştır. Bu sayede, kullanıcıların herhangi bir özel donanıma ihtiyaç duymadan artırılmış gerçeklik uygulamalarını mobil cihazlarıyla deneyimlemeleri mümkün hale gelmiştir. Hayatımızı kolaylaştırma amacıyla ortaya çıkan bilgilendirme tasarımı, artırılmış gerçeklik teknolojisinin getirdiği yeniliklerle çok daha etkili kullanılabilen bir araç olmuştur. Bu amaçlar çerçevesinde bilgilendirme tasarımı, arttırılmış gerçeklik teknolojisiyle bir arada kullanıldığında kullanıcılar üzerinde çok daha etkili ve akılda kalıcı olabilmektedir. Kullanıcıların sıkıcı olan metinsel bilgileri eğlenceli ve etkileşimli bir şekilde öğrenmesini sağlayan arttırılmış gerçeklik içeren bilgilendirme tasarımları, her geçen gün önem ve değer kazanan bir konu haline gelmektedir. İletişim tasarımı, psikoloji, teknoloji, yazılım, bilgi mimarlığı gibi pek çok alanla ortak paydada buluşan bilgilendirme tasarımı ve arttırılmış gerçeklik kavramları, bu tez çalışmasında görsel iletişim ve kullanıcı etkileşimi yönünden incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Information design has emerged to present information in a clear, accessible, and effective way, reducing information clutter and providing users with a memorable experience. In parallel with the innovations brought about by technology, new approaches have evolved in information design. The development of computer, phone, and internet technologies has allowed for the emergence of new applications that enhance communication and interaction in information designs. Innovations such as augmented reality technologies have become widely used in information designs, especially in the recent past. Augmented reality involves blending real-world images with computer-generated visual and textual elements, creating visual richness. The integration of augmented reality technology into mobile devices has further popularized its use in information designs, enabling users to experience augmented reality applications with their mobile devices without the need for any special hardware. Information design, born with the purpose of facilitating our lives, has become a much more effective tool with the innovations brought by augmented reality technology. Within this framework, when information design is used in conjunction with augmented reality technology, it can be much more effective and memorable for users. Information designs incorporating augmented reality, which allow users to learn mundane textual information in a fun and interactive way, are becoming increasingly important and valuable. In this thesis, the concepts of information design and augmented reality, which converge in the fields of visual communication and user interaction, are examined from the perspectives of communication design, psychology, technology, software, and information architecture.