Sosyal bilgiler dersinde web 2.0 destekli kavram öğretiminin küresel sorunlar ile ilgili kavramları öğrenme üzerindeki etkisi
The effect of web 2.0 supported concept teaching in social studies course on learning concepts related to global problems
- Tez No: 863614
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN SEVER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu araştırmanın amacı, Sosyal Bilgiler dersinde Web 2.0 araçlarıyla geliştirilen kavram öğretim tekniklerinin öğrencilerin kavramsal öğrenmeleri üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Araştırmada karma yöntem araştırması temel desenlerinden açıklayıcı ardışık desen kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Trabzon ili Ortahisar ilçesinde iki devlet okulunda yedinci sınıfta öğrenim görmekte olan 41 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma verileri“Küresel Sorunlar Kavramsal Anlama Testi”,“Sosyal Bilgiler Dersi Tutum Ölçeği”ve yarı yapılandırılmış görüşme formu ile elde edilmiştir. Araştırmada nicel veriler SPSS 25 paket programı ile analiz edilmiştir. Nitel veriler ise betimsel ve içerik analizine tabi tutulmuştur. Araştırmanın nicel sonuçlarına göre, 7. sınıf sosyal bilgiler dersinde Web 2.0 araçlarıyla geliştirilen kavram öğretim etkinliklerinin öğrencilerin kavramsal öğrenmelerini artırdığı ve derse karşı tutum geliştirmede etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca araştırmada Web 2.0 destekli kavram öğretim etkinliklerinin öğrencilerin öğrenilenleri hatırda tutmalarında ve kalıcı öğrenmelerinde etkili olmadığı sonucuna varılmıştır. Araştırmanın nitel sonuçlarına göre, Web 2.0 destekli etkinliklerin öğrencilerin derslere aktif katılımını sağladığı, onların öğrenmelerini kolaylaştırdığı, Sosyal Bilgiler dersine karşı ilgi ve motivasyonlarını artırdığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to reveal the effect of concept teaching techniques developed with Web 2.0 tools in the social studies course on students' conceptual learning. In the research, explanatory sequential design, one of the basic designs of mixed methods research, was used. The sample of the research consists of 41 seventh grade students studying in two public schools in Ortahisar district of Trabzon province. Research data were obtained through“Global Issues Conceptual Comprehension Test”,“Social Studies Course Attitude Scale”and semi-structured interview form. In the research, quantitative data were analyzed with the SPSS 25 package program. Qualitative data were subjected to descriptive analysis and content analysis. According to the quantitative results of the research, it was concluded that concept teaching activities developed with Web 2.0 tools in the 7th grade social studies course increased students' conceptual learning and were effective in developing attitudes towards the course. In addition, the study concluded that Web 2.0-supported concept teaching activities were not effective in students' retention of what was learned and their permanent learning. According to the qualitative results of the research, it was concluded that Web 2.0-supported activities enabled students to actively participate in the lessons, facilitated their learning, and increased their interest and motivation in the Social Studies course.