Hipertansif gebelerde sublingual Nifedipin'in umbilikal arter ve fetal orta serebral arter doppleri üzerine etkileri
Effects of sublingual Nifedipine on umbilical artery and fetal middle cerebral artery doppler in hypertensive pregnancy
- Tez No: 863636
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN DANSUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada hipertansif gebelerde sublingual nifedipinin umbilikal arter ve orta serebral arter Doppleri üzerine olan etkileri araştırıldı. Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine 15 Kasım 2002-13 Temmuz 2004 tarihleri arasında başvuran 30 hipertansif gebe (Sistolik kan basıncı ≥ 150 mmHg, diastolik kan basıncı ≥ 100mmHg) çalışmaya alındı. Tüm hastalarda kan basıncı, nabız, fetal kalp atım hızı ve umbilikal ve orta serebral arter Doppler değerleri elde edildi. 10 mg sublingual nifedipin dozunu takiben ölçümler tekrarlandı. Çalışmamızda orta serebral arter ve umbilikal arter kan akımları, nifedipin öncesi ve sonrasında 30 ve 60. dakikalarda incelendi,tedavi öncesi ve sonrasında PI, RI, S/D değerleri arasında istatistiksel anlamlı fark bulunmadı. ( p > 0.05) Nifedipinin gebelikte uzun dönem kullanımı ile ilgili yeterli klinik çalışma bulunmamakla birlikte bizim çalışmamızda, uteroplasental kan akımını etkilemediği ve hipertansif gebelerde kısa dönem kullanımının fetus için güvenli olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of sublingual nifedipine on umbilical artery and middle cerebral artery Doppler in hypertensive pregnant women were investigated. In this study, the effects of sublingual nifedipine on umbilical artery and middle cerebral artery Doppler in hypertensive pregnant women were investigated. 30 hypertensive pregnant women (Systolic blood pressure ≥ 150 mmHg, diastolic blood pressure ≥ 100 mmHg) who applied to Lütfi Kırdar Kartal Training and Research Hospital Gynecology and Obstetrics Clinic between 15 November 2002 and 13 July 2004 were included in the study. Blood pressure, pulse, fetal heart rate, and umbilical and middle cerebral artery Doppler values were obtained in all patients. Measurements were repeated following a 10 mg sublingual nifedipine dose. In our study, middle cerebral artery and umbilical artery blood flows were examined at 30 and 60 minutes before and after nifedipine, and no statistically significant difference was found between PI, RI, S/D values before and after treatment. (p > 0.05) Although there are no sufficient clinical studies on the long-term use of nifedipine during pregnancy, our study showed that it does not affect uteroplacental blood flow and that its short-term use in hypertensive pregnant women is safe for the fetus.