Kirazda organik biyofilm uygulamasının meyve çatlaması ve kalitesi üzerine etkisi
The effect of organic biofilm application on fruit cracking and quality in cherry
  1. Tez No: 863736
  2. Yazar: ATİYE GİZEM GÖZENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERRA HEPAKSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Fizyolojik bir problem olarak bilinen kiraz çatlaması ülkemizde ticari anlamda doğrudan ve dolaylı büyük kayıplar getirmektedir. Bu tez kapsamında 2018-2019 yıllarında İzmir ve Isparta ekolojik koşularında hasat öncesi ve hasat sonrası biyofilm uygulamasının kalite ve çatlama üzerine farklı anaçlara aşılı kiraz çeşitlerinde etkisi incelenmiştir. 2018 yılında Kemalpaşa lokasyonunda İdris anacına aşılı Early Lory çeşidinde biyofilm uygulaması % 42 oranında çatlama indisini azaltmıştır. Isparta Yakaören lokasyonunda biyofilm uygulaması genel olarak tüm çeşitlerde doğal çatlamayı kontrole göre azaltmış, İdris anacının Gisela 6 anacına göre daha az doğal çatlama ve çatlama indeksi gösterdiği belirlenmiştir. 0900 Ziraat çeşidinde ParkaTM uygulaması 2019 yılında Kemalpaşa ve Isparta Yakaören lokasyonunda su alımını azaltmıştır. Kemalpaşa'da ParkaTM uygulaması 2018 yılında kontrole göre saptan ayrılma direncini sırasıyla Early Burlat (%32,40), Kemaplaşa Napolyonu (30,33), 2019 yılında Napolyon çeşidinde % 23,66 arttırmıştır. Isparta Yakaören lokasyonunda ParkaTM uygulaması ile 2019 yılında sap kopma kuvveti, İdris anacına aşılı 0900 Ziraat çeşidinde % 17,09 oranında, Gisela 6 anacı üzerinde % 22,64 oranında kontrole göre artmıştır. 2019 yılında Gisela 6 anacı üzerine aşılı Regina çeşidinde biyofilm sertliği % 62 oranında arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
Cherry cracking, which is known as a physiological problem, causes direct and indirect commercial losses in our country. Within the scope of this thesis, the effect of pre-harvest and post-harvest biofilm application on fruit quality and cracking in cherry varieties grafted on different rootstocks was investigated in 2018-2019 in Izmir and Isparta ecological conditions. In 2018, biofilm application reduced the cracking index by 42 % Early Lory variety grafted on Idris rootstock in izmir Kemalpaşa location. In Isparta Yakaören, biofilm application reduced natural cracking in all varieties compared to the control, and it was determined that Idris rootstock showed less natural cracking and cracing index than Gisela 6 rootstock. 0 900 Ziraat variety showed, biofilm application reduced water uptake in both İzmir Kemalpaşa and Isparta Yakaören in 2019. In Kemalpaşa, ParkaTM application increased the stem retention force of Early Burlat (32,40%) and Kemalpaşa Napolyonu (30,33 %) varieties, respectively, in 2018 and Kemalpaşa Napolyonu (23,66 %) variety in 2019, compared to the control. In Isparta Yakaören, stem retention force increased by 17,09 % on 0900 Ziraat variety grafted on Idris rootstock and on Gisela 6 (22,64 %) rootstock with biofilm application in 2019 compared to the control. In 2019, biofilm increased the firmness of Regina variety grafted on Gisela 6 rootstock by 62 %.