Coğrafi bilgi sistemleri ve çok kriterli karar verme yöntemleri ile güneş enerji santrali için yer seçimi: Amasya Merzifon örneği
Site selection for solar power plant using geographic information system with multi-criteria decision making methods: The case of Amasya-Merzifon
- Tez No: 863777
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ ŞİŞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Günümüzde teknolojinin ilerlemesi ve nüfusun artmasıyla enerji talebi de artmaktadır. Enerji kaynakları doğada bulunma ve tükenme durumlarına göre ikiye ayrılır. Yenilenemez enerji kaynakları, doğada çok uzun yıllar içerisinde oluşan ve kısıtlı miktarda bulunan fosil kaynaklı yakıtlardır. Bu kaynaklar karbon bazlı yakıt olduklarından dolayı birtakım çevresel sorunlara sebep olmaktadır. Başlıcaları; petrol, doğal gaz, kömür vb. dir. Diğer yandan, yenilenebilir enerji kaynakları doğada sürekli olarak yenilenebilen ve dolayısıyla sürdürülebilir olan kaynaklardır. Uygun koşullar altında sürekli üretilebilmeleri ve çevre dostu olmaları sebebiyle günümüzde bu kaynakların kullanımı büyük önem kazanmıştır. Yenilenebilir enerji kaynaklarının başlıcaları, rüzgar, güneş, hidro, dalga vb. dir. Yenilenebilir enerji kaynaklarından birisi olan güneş enerjisi ile güneşten gelen ışık ve ısı enerjisini kullanılarak elektrik enerjisi üretilmektedir. Güneş enerjisinden maksimum düzeyde faydalanabilmek için enerji üretim santrallerinin kurulum yerinin çok iyi belirlenmesi gerekir. Güneş Enerji Santrali (GES) için en uygun kurulum yerinin belirlenmesi başta teknik, ekonomik ve çevresel olmak üzere pek çok kriterlere bağlıdır. Bu çalışmada, GES kurulumuna etkisi olduğu bilinen on üç adet kriter belirlenmiş ve kriter haritaları üretilmiştir. Kriterler, uzman görüşü gerektiren FUCOM yöntemi ve uzman görüşü gerektirmeyen CRITIC yöntemi kullanılarak ağırlıklandırılmıştır. İki farklı yöntemle elde edilen ağırlıklar kullanılarak kriter haritaları birleştirilmiş ve GES kurulumu için uygunluk haritaları elde edilmiştir. Elde edilen haritalara göre FUCOM yöntemi ile çok uygun alanlar %4.4 olarak belirlenirken CRITIC yöntemi ile %0.3 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, with the advancement of technology and the increase in population, energy demand is also increasing. Energy resources are divided into two according to their availability and depletion in nature. Non-renewable energy sources are fossil fuels that are formed in nature over many years and are available in limited quantities. Since these resources are carbon-based fuels, they cause some environmental problems. The main ones are; oil, natural gas, coal etc. is. On the other hand, renewable energy sources are resources that can be constantly renewed in nature and therefore sustainable. The use of these resources has gained great importance today because they can be produced continuously under suitable conditions and are environmentally friendly. The main renewable energy sources are wind, solar, hydro, wave, etc. is. Electrical energy is produced by using solar energy, one of the renewable energy sources, and the light and heat energy coming from the sun. In order to benefit from solar energy at the maximum level, the installation location of energy production plants must be determined very well. Determining the most suitable installation location for a Solar Power Plant (SPP) depends on many criteria, especially technical, economic and environmental. In this study, thirteen criteria known to have an impact on solar power installation were determined and criterion maps were produced. The criteria are weighted using the FUCOM method, which requires expert opinion, and the CRITIC method, which does not require expert opinion. Criterion maps were combined using the weights obtained by two different methods and suitability maps were obtained for SPP installation. According to the maps obtained, very suitable areas were determined as 4.4% with the FUCOM method, while it was determined as 0.3% with the CRITIC method.