4-8 yaş grubu koklear implantlı çocuklarda dil gelişimi ile günlük yaşam kalitesi arasındaki ilişki
The relationship between language development and quality of daily life in 4-8 year old children with cochlear implants
  1. Tez No: 863778
  2. Yazar: SEÇİL TUNCA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ OSMAN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
İşitme kaybı dünyada en yaygın görülen duyusal eksikliktir. Doğumdan sonra veya dil gelişimi öncesi ortaya çıkan işitme kaybı, bireylerin dil gelişimini olumsuz bir biçimde etkileyerek normal duyan yaşıtlarından ayrışmasına yol açabilmektedir. Erken yaşta işitme kaybının tanısı konularak işitme cihazı verilmesi ve özel eğitime başlanması dil gelişimine katkıda bulunarak bu durum çoğunlukla engellenebilir. İşitme cihazıyla özel eğitimden fayda göremeyecek kadar ileri veya çok ileri işitme kayıplı hastalar için ise koklear implantasyon operasyonu 20 yılı aşkın süredir dünyada ve Türkiye'de yaygın bir biçimde uygulanmaktadır (Turan ve ark., 2012). Çocukluk döneminin ilk 36 ayı, dil edinimi açısından en kritik dönemlerdir ve dil gelişimi bu dönemden sonra yavaşlayarak devam etmektedir (Shojaei ve ark., 2016). Akustik uyaranların alınması ve algılanması, dil öncesi aktiviteler için gerekli ön şartlardır. Bu nedenle, işitme engelli çocuklarda normal dil ediniminin sağlanması için işitme kaybının erken tespiti ve uygun müdahale çok önem taşımaktadır (Shojaei ve ark., 2016). İşitme cihazı/koklear implant uygulanmasından sonra işitme cihazı/koklear implanttan maksimum verim alınabilmesi için uzun bir işitsel rehabilitasyon, işitme eğitimi ve süreç içerisinde objektif değerlendirmelerin dışında subjektif değerlendirmelerin de kullanılması gereklidir. Çalışmamızın amacı; Koklear implantasyon yapılan 4-8 yaş arasındaki hastaların, cinsiyet, risk faktörleri, tanılanma yaşı, implantın uygulanma dönemi (prelingual – postlingual), implant modeli, özel eğitime başlama yaşı, ailenin eğitim durumu gibi demografik verilerin, koklear implant yapılan hastalar üzerindeki etkisini araştırmak, koklear implant kullanan bireylerin alıcı ve ifade edici dil becerileri ile günlük yaşam kaliteleri arasındaki ilişki değerlendirmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Hearing loss is the most common sensory deficit worldwide. Hearing loss that occurs after birth or before the development of language can negatively impact an individual's language development, leading to a divergence from their normal-hearing peers. Early diagnosis of hearing loss in young children, provision of hearing aids, and initiation of special education can contribute to language development, often preventing this divergence. For patients with severe or profound hearing loss who do not benefit from hearing aids, cochlear implantation surgery has been widely performed for over 20 years in the world and in Turkey (Turan et al., 2012). The first 36 months of childhood are the most critical periods for language acquisition, and language development continues at a slower pace after this period (Shojaei ve ark., 2016). Receiving and perceiving acoustic stimuli are essential prerequisites for pre-linguistic activities. Therefore, early detection of hearing loss and appropriate intervention are crucial for ensuring normal language acquisition in hearing-impaired children (Shojaei et al., 2016). Following the application of a hearing aid/cochlear implant, extensive auditory rehabilitation, hearing training, and both objective and subjective evaluations over time are necessary to maximize the benefits from the hearing aid/cochlear implant. The aim of our study is to investigate the impact of demographic data such as gender, risk factors, age at diagnosis, period of implantation (prelingual – postlingual), implant model, age at initiation of special education, and family's educational status on patients with cochlear implants. Additionally, this study aims to assess the relationship between the receptive and expressive language skills and the quality of daily life of individuals using cochlear implants.