Mikrobiyal gübre hazırlanmasında kullanılabilecek bakterilerin eldesi ve etkinliklerinin laboratuvar ve sera ölçeğinde araştırılması
Determination of bacteria that can be used in microbial fertilizer preparation and investigation of activities in laboratory and greenhouse scale
- Tez No: 645157
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇABUK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel ve Endüstriyel Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Dünyada ve ülkemizde gün geçtikçe organik ürünlere karşı olan ilginin artması, organik ürün yetiştiriciliğine olan ilgiyi de artırmıştır. Üreticiler, organik tarımda kullanılabilecek olan girdileri artırmaya ve geliştirmeye yönelik çalışmalar başlatmışlardır. Bu çalışmalar sonucunda bitkilerin beslenmesi ve sağlığının korunabilmesi için organik tarımda kullanılabilecek olan bitki aktivatörleri ve mikrobiyal gübreler geliştirilerek üreticilerin hizmetine sunulmuştur. Bu ihtiyacı karşılamak için özellikle gelişmiş ülkelerde mikrobiyal gübre üretiminde hızlı bir artış görülmektedir. Bu tez kapsamında mikrobiyal gübre potansiyeline sahip hedef mikroorganizmalar için uygun komposizyona sahip toprak numuneleri alınmıştır. Yapılan kültüre bağlı kommünite analizi çalışmalarında farklı besiyerlerinden bakteriler izole edilmiştir. Çalışmaya izolatlar arasından azot fiksasyon yeteneği bilinen Azotobacter chroococcum bakterisi ile devam edilmiştir. Hedeflenen izolatların idenfikasyonu amacıyla DNA izolasyonu ve 16S r RNA klonlama yapılmıştır. Laboratuvar koşullarında kültüre edilebilen mikroorganizmanın uygun taşıyıcılar ile mikrobiyal gübre olarak kullanılabilirlikleri saksılarda domates fidelerinde denenmiştir. Piyasa koşullarında tüketicinin kullanabileceği forma getirilen mikrobiyal gübrenin Veolla F1 Sırık Salatalık, Alinda F1 Yer Salatalığı, Yerlikaya F1 Sırık Domates, Olga F1 Yer Domatesi, Ballıca F1 Biber, Wonder F1 Karpuz bitki çeşitlerinde Antalya ilinde sera denemeleri yapılmıştır. Sera denemelerinde bitkilere aynı içerikte farklı 2 konsantrasyonda mikrobiyal gübre uygulanarak bitkilerin kök, gövde, yaprak gelişimleri ve meyve verimleri üzerine etkilerinin belirlenmiştir. Bitkilerin sera denemeleri için hazırlanan mikrobiyal gübre içerisinde 109x4 kob/ml Azotobacter chroococcum bakterisi bulunmaktadır. Uygulamalar sonucunda bitkiye daha fazla gübre vermenin kök, gövde, yaprak gelişimi ve meyve verimi üzerine etkisinin olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Increasing interest in organic products in the world and our country has increased the interest in organic product cultivation. Producers have initiated studies to increase and improve inputs that can be used in organic agriculture. As a result of these studies, plant activators and microbial fertilizers that can be used in organic agriculture were developed for the nutrition and protection of plants. To meet this need, a rapid increase in microbial fertilizer production is observed, especially in developed countries. In this thesis, soil samples with suitable composition for target microorganisms having microbial fertilizer potential were taken. Culture dependent community analysis indicated that bacteria have been isolated from different media. The study was continued with Azotobacter chroococcum bacteria, which fixed nitrogen in the air. DNA isolation and 16S r RNA cloning were performed for the purpose of identification of the target isolate. The usability of microorganisms that can be cultured under laboratory conditions with suitable carriers as microbial fertilizer has been tested in tomato seedlings in pots. In the market conditions, microbial fertilizer, which was brought into the form that can be used by the consumer, was tested in Veolla F1 Pole Cucumber, Alinda F1 Pole Tomato, Yerlikaya F1 Pole Tomato, Olga F1 Pole Tomato, Ballıca F1 Pepper, Wonder F1 Watermelon plant varieties in Antalya. In the greenhouse experiments, the effects of the plants on root, stem, leaf growth and fruit yields were determined by applying microbial fertilizer at two different concentrations. There are 109x4 kob/ml Azotobacter chroococcum bacteria in the microbial fertilizer prepared for the greenhouse experiments of the plants. As a result of the applications, it was observed that giving more fertilizer to the plant had no effect on root, stem, leaf development and fruit yield.