Üç farklı elektronik apeks bulucunun kanal boyu ölçme etkinliğinin çeşitli yıkama solüsyonları varlığında kıyaslanması: ex vivo bir çalışma
Comparison of the Canal Length Measurement Efficiency of ThreeDifferent Electronic Apex Locators in the Presence of Various İrrigation Solutions
- Tez No: 863821
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUZAFFER EMİR DİNÇOL
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, çekilmiş dişlerde üç adet farklı elektronik apeks bulucun kök kanalı içerisinde farklı yıkama solüsyonları varlığında ölçüm doğruluğunun değerlendirilmesi ve kıyaslanmasıdır. 55 adet çekilmiş insan üst orta kesici dişler mine-sement seviyesine kadar aljinata gömülerek Root Zx Mini (RTZX), Propex II (PRX) ve Adaptive Apex Locater (OPTCL) elektronik apeks bulucuları test edilmiştir. Kullanılan dişlerin gerçek kök kanalı uzunluğu (GKKU) stereomikroskop altında 15 numaralı K tipi eğenin ucunun apikal foramen noktasında görülünceye kadar iletletilip eğenin lastik ronteli ve ucu arasındaki mesafenin 0,01 mm hassasiyetteki dijital kumpas ile ölçülmesiyle belirlenmiştir. Dişler rastgele beş farklı gruba ayrılmıştır ve her bir grup için farklı yıkama solüsyonları varlığında elektronik apeks bulucu ölçümleri 15 numaralı k tipi eğe ile gerçekleştirilmiştir. Birinci grup hariç kök kanalları kurulanmamıştır. Elektronik apeks bulucu ölçümlerinin gerçekleştirildiği yıkama solüsyonları serum fizyolojik, sodyum hipoklorit (NaOCl), EDTA ve klorheksidin olarak belirlenmiştir. Ölçümler istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Gerçek kök kanalı uzunluğu ile elektronik apeks bulucular ile yapılan ölçümler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilememiştir (p>0.05). Cihazlar arasında ±0.5 mm aralığında, sapma görülme oranlarının sıklığı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunamamıştır (p:0.066; p>0.05). RTZX cihazının ölçümlerinin %83.6'sı, PRX cihazının ölçümlerinin %69.1'i ve OPTCL cihazının ölçümlerinin ise %74.5'i ±0.5 mm aralığındadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate and compare the measurement accuracy of three different electronic apex locators in extracted teeth in the presence of different irrigation solutions in the root canal. Fifty-five extracted human maxillar central incisors were embedded in alginate to the enamel-cementum level and the Root Zx Mini (RTZX), Propex II (PRX) and Adaptive Apex Locater (OPTCL) electronic apex locators were tested. The actual canal length was determined by introducing a size #15 k-type file into the canal until its tip became visible at the major apical foramen under a microscope at x10 magnification. A rubber stop was then carefully adjusted to the reference level and the distance between the rubber stop and the file tip was measured with a digital calliper to the nearest 0.01 mm and recorded. The teeth were randomly divided into five different groups and for each group, electronic apex locator measurements were performed with a #15 k-type file in the presence of different irrigation solutions. Root canals were not dried except for the first group. The irrigation solutions in which the electronic apex locator measurements were performed were saline, sodium hypochlorite (NaOCl), EDTA and chlorhexidine (CHX). The measurements were evaluated statistically. There was no statistically significant difference between the actual root canal length and the measurements made with the electronic apex locators (p>0.05). There was no statistically significant difference in the frequency of deviation within ±0.5 mm between the devices (p:0.066; p>0.05). 83.6% of the RTZX, 69.1% of the PRX and 74.5% of the OPTCL measurements were within ±0.5 mm.