Mantle hücreli lenfoma hastalarının demografik ve prognostik özelliklerinin survi ve prognoz üzerine etkisinin incelenmesi
The effect of demographic and prognostic factors on survival and prognosis of mantle cell lymphoma patients
- Tez No: 863822
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASU FERGÜN YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, İç Hastalıkları, Hematology, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Mantle hücreli lenfoma (MHL) ileri yaşta görülen bir B hücreli non Hodgkin lenfomadır. Uygun hastalarda indüksiyon kemoterapisi sonrası otolog kök hücre nakli (OKİT) ile daha uzun sağkalım sağlanmıştır. Çalışmamızda Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Hematoloji Bilim Dalı'nda MHL ile takip edilen hastaların demografik özellikleri, laboratuvar parametreleri, klinik, biyopsi ve PET/BT bulgularını, tedavilerini, tedavi yanıtlarını, prognoz ve sağkalımlarını retrospektif olarak incelemeyi amaçladık. Yöntem: 2007 – 2023 yılları arasında MHL tanısı almış 79 hastanın arşiv kayıtları tarandı, 26'sı yetersiz veri ve takip süresi nedeniyle çıkarıldı, 53 hasta değerlendirildi. KİT olan ve olmayanlar, 65 yaş altı ve üstü hastalar karşılaştırıldı. Bulgular: Hastaların 39'u (%73,6) erkek, 14'ü (%26,4) kadındı. Medyan tanı yaşı 61,9 idi. Birinci basamakta 27 hastaya (%50,94) düşük yoğunluklu, uygun 26 hastaya (%49,0) yüksek yoğunluklu tedavi verildi. Kırk altı hastada (%86) en az PY sağlandı. (%43,4 PY, %43,4 TY) Nakil yapılanlarda TY oranı %81, yapılmayanlarda %18'di. Medyan GS 4,66, PFS 2,1 yıldı. Yüksek laktat dehidrogenaz, yüksek MIPI, MIPI-b ve ECOG skoru daha kısa GS, KİT daha uzun GS ilişkiliydi. Blastoid, pleomorfik subtip ve ileri yaş düşük tedavi yanıtı ilişkiliydi. Sonuç: MHL tedavisinde kılavuzlarda önerildiği üzere uygun hastalarda öncelikle nakil ile konsolidasyon uygulanmasının tedavi yanıtı ve sağkalımdaki olumlu etkileri çalışmamızda da gözlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: Mantle cell lymphoma (MHL) is a B-cell non-Hodgkin's lymphoma of elderly patients. Autologous stem cell transplantation (OSCT) after induction chemotherapy in appropriate patients has resulted in longer survival. In our study, we aimed to retrospectively investigate the demographic characteristics, laboratory parameters, clinical, biopsy and PET/CT findings, treatments, treatment responses, prognosis and survival of patients with MHL followed up in Marmara University Faculty of Medicine, Department of Internal Medicine, Division of Haematology. Method: The archive records of 79 patients diagnosed with MHL between 2007 and 2023 were reviewed, 26 were excluded due to insufficient data and follow-up period, and 53 patients were evaluated. Patients with and without BMT, patients under and over 65 years of age were compared. Results: Thirty-nine (73.6%) of the patients were male and 14 (26.4%) were female. Median age at diagnosis was 61.9 years. In primary treatment, 27 patients (50.94%) received low-intensity treatment and 26 (49.0%) eligible patients received high-intensity treatment. Forty-six patients (86%) achieved at least PR (43.4% PR, 43.4% CR). The rate of CR was 81% in transplant recipients and 18% in non-transplant recipients. Median OS was 4.66 and PFS was 2.1 years. High lactate dehydrogenase, high MIPI, MIPI-b and ECOG score were associated with shorter OS, while BMT was associated with longer OS. Blastoid, pleomorphic subtype and older age were associated with lower treatment response. Conclusion: The favourable effects of consolidation with transplantation in appropriate patients as recommended by the guidelines in the treatment of MHL on treatment response and survival were also observed in our study.