Türkiye'de mülteci karşıtlığı ve mültecilere yönelik şiddet vakalarına ilişkin analizlerin bir değerlendirmesi: Altındağ örneği
An evaluation of analyzes on xenophobia and violence cases against refugees in Turkey: The Altindağ example
  1. Tez No: 863854
  2. Yazar: TUĞÇE GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENK SARAÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Göç Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
10 Ağustos 2021 tarihinde Ankara'nın Altındağ ilçesinde Suriyeli mültecilerin evlerinin ve dükkanlarının tahrip edilmesiyle sonuçlanan Altındağ Olayı, yabancı düşmanlığının fiziksel şiddete dönüşmesinin somut ve güncel bir örneğidir. Olay sonrasında Türkiye'deki gazetelerinin köşe yazılarında ve televizyon programlarında çok sayıda yorumcu değerlendirmelerde bulunmuştur. Çalışma kapsamında olaya ilişkin bu değerlendirmeler eleştirel içerik analizi yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmada C. Wright Mills'in Sosyolojik tahayyül olarak isimlendirdiği zihinsel kavrayış, göçün ve göçle ilgili konuların bütüncül bir şekilde ele alınabilmesinde dikkate alınması gereken dinamikleri işaret eden, çalışmanın temelini oluşturan kavrayıştır. Altındağ Olayı analizleri bu kavrayış kapsamında incelenmiştir. Yabancı düşmanlığı sorununa bütüncül bir bakış açısıyla yaklaşmak için ise araştırmacıların küresel, ulusal ve yerel düzeylerde meydana gelen tarihsel gelişmeleri, ekonomik ve toplumsal yapısal özellikleri dikkate alması gerekmektedir. İlaveten, yabancı düşmanlığı sorununa yalnızca göç alan ülkenin bakış açısından yaklaşmanın göçün güvenlikleştirilmesinin ve dışsallaştırılmasının önünü açtığı ve sorunu çözmenin aksine beslediği düşünülmektedir. Son olarak ise mültecilerin homojen bir topluluk olarak görülerek eylemliliklerinin yok sayılmasının yabancı düşmanlığına yönelik bütüncül bir yaklaşımın benimsenmesini engellediği görülmektedir. Yabancı düşmanlığı sorununa çözüm üretme ve yaşanılan olayları eleştirme amacıyla yapılan değerlendirmelerin çoğunun olayı bütüncül bir bakış açısıyla ele alamadıkları görülmüştür. Öte yandan, incelenen analizlerin bazılarında ise tezde göçe ve ilişkili sorunlara bütüncül bir bakış açısıyla yaklaşıldığı tespit edilmiştir. Bu çalışma, yetersiz olan analizlerin eksikliklerini ortaya koyma ve Altındağ Olayı gibi yabancı düşmanlığının somut bir örneği olan olayı meydana getiren dinamiklerin etraflıca araştırılmasını sağlamaya katkı sunma amacı taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The Altındağ Incident, which resulted in the destruction of the houses and shops of Syrian refugees in Ankara's Altındağ district on August 10, 2021, is a concrete and current example of xenophobia turning into physical violence. After the incident, many commentators made evaluations in newspaper columns and television programs in Turkey. Within the scope of the study, these evaluations regarding the event were analyzed using the critical content analysis method. In the study, the mental understanding that C. Wright Mills calls sociological imagination is the understanding that forms the basis of the study, pointing out the dynamics that need to be taken into account in addressing immigration and immigration-related issues in a holistic manner. Altındağ Incident analyzes were examined within the scope of this understanding. In order to approach the problem of xenophobia from a holistic perspective, researchers need to take into account historical developments, economic and social structural features at global, national and local levels. In addition, it is thought that approaching the problem of xenophobia only from the perspective of the receiving country paves the way for the securitization and externalization of migration and fosters the problem rather than solving it. Finally, it seems that seeing refugees as a homogeneous community and ignoring their activism prevents the adoption of a holistic approach towards xenophobia. It has been observed that most of the evaluations made to find solutions to the problem of xenophobia and to criticize the events experienced cannot handle the incident from a holistic perspective. On the other hand, in some of the analyzes examined, it was determined that the thesis approached migration and related problems from a holistic perspective. This study aims to reveal the shortcomings of insufficient analyzes and to contribute to a thorough investigation of the dynamics that created the incident, which is a concrete example of xenophobia, such as the Altındağ Incident.