Acil servise koah alevlenme ile başvuran hastalarda nötrofil/lenfosit oranının prognostik önemi
Prognostic importance of neutrophil/lymphocyte ratio in patients admitting to the emergency department with copd exacerbation
- Tez No: 863855
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KÜRŞAT AYRANCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Giriş: KOAH giderek artan ekonomik ve sosyal yüküyle dünya çapında morbidite ve mortalitenin önde gelen nedenlerinden biri haline gelmiştir. Hastalığın prognozunu kötü etkileyen KOAH alevlenmeleri; tekrarlayan acil servis başvuruları ve hastane yatışları nedeniyle ekonomik yükte önemli bir pay sahibi olmuştur. Çalışmanın amacı, acil servise KOAH alevlenme ile başvuran hastalarda hızlı ulaşılabilen laboratuvar tetkiklerinden elde edilen NLR'nin prognostik önemini araştırmak, hastane içi mortalite, hastaneye yatış veya taburculuk kararlarını öngörebilirliğini değerlendirmektir. Gereç ve yöntem: Bu çalışma retrospektif, tek merkezli bir çalışma olarak 30.10.2021-30.10.2023 tarihleri arasında Necmettin Erbakan Ünivesitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Tıp kliniğine KOAH alevlenme ile başvuran, 18 yaş ve üzerinde, başvurusunda hemogram ve kan gazı tetkikleri çalışılmış olan hastalar üzerinden yapılmıştır. Hastaların acil servis sonlanımları (taburcu, servis yatışı, yoğun bakım ünitesine yatış, exitus) ve hastane sonlanımları (taburcu, exitus) kaydedilmiştir. Elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences for Windows) 22 programı kullanılarak analiz edildi. NLR değerinin mortaliteyi tahmin etmede test olarak kullanılıp kullanılamayacağını belirlemek için ROC analizi uygulandı.
Özet (Çeviri)
Introduction: COPD has become one of the leading causes of morbidity and mortality worldwide, with its increasing economic and social burden. COPD exacerbations that negatively affect the prognosis of the disease; It has had a significant share in the economic burden due to recurrent emergency room visits and hospitalizations. The aim of the study is to investigate the prognostic importance of NLR obtained from rapidly accessible laboratory tests in patients presenting to the emergency department with COPD exacerbation and to evaluate its predictability in in-hospital mortality, hospitalization or discharge decisions. Material and methods: This study was conducted as a retrospective, single-center study between 30.10.2021-30.10.2023 on patients who applied to Necmettin Erbakan University Faculty of Medicine Hospital Emergency Medicine Clinic with COPD exacerbation, who were 18 years of age and over, and whose hemogram and blood gas tests were studied at their application. Emergency department outcomes (discharge, ward admission, intensive care unit admission, exitus) and hospital outcomes (discharge, exitus) of the patients were recorded. The data obtained was analyzed using the SPSS (Statistical Package for Social Sciences for Windows) 22 program. ROC analysis was applied to determine whether the NLR value could be used as a test to predict mortality. For all tests, p value