Dijital ortamda sanat yapıtının tasarlanması ve sergileme pratiği üzerindeki önemi: Ata Buz Eserler Müzesi örneği
The importance of designing and exhibiting artworks in the digital realm: The case of The Ata Ice Art Museum
  1. Tez No: 863890
  2. Yazar: SAVAŞ SARIHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANER ŞENGÜNALP
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Heykel Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Dijital sergi salonları, temelde bir veri formunda yer alır; bu da dijital depolama ortamının bir bilgisayar dosyasının 1'lerden ve 0'lardan oluşmasıdır. Bu oluşum, özellikle internet sanatı gibi durumlarda, çalışmanın fiziksel bir temsilinin olmadığı durumlarda nihai formu temsil eder. Bu verilerin somutlaştırılması veya somutlaştırılmaması sanatçının tercihine bağlıdır. Bilgisayarlar ve yazılımlar geliştikçe, mekân tasarımlarının çeşitliliği de artmaktadır. Örneğin, 3 boyutlu modellemeyle tasarlanan bir sanal mekân, sonunda tek bir imaj veya bir dijital mekân olarak görüntülenebilir ya da sanat eserlerini barındıran bir sanal mekân olarak sergilenebilir. Bu tasarım bir web sitesine dahil edilebilir ve böylece dijital platformlarda internet sanatı olarak sergilenebilir. Teknolojiyle birlikte gelişen dijital sanat kaynakları sanatsal çalışmalara yeni bir dinamizm getirerek mekânın nesne olmaktan çıkıp sanal ortamda sanatsal bir malzemeye dönüşmesine imkân sağlanmıştır. Bu çalışma, dijital sanat ve dijital platformda sanat eserlerinin sergilenmesi üzerine odaklanmaktadır. Dijital ortamda sanat eserlerinin 3 boyutlu tasarım programlarıyla nasıl tasarlandığı ve gerçek ortamdaki mekânın nasıl dijital ortamda modellendiği incelenmektedir. Ayrıca, bu tez“Dijital Ortamda Sanat Yapıtının Tasarlanması ve Sergileme Pratiği Üzerindeki Önemi: Ata Buz Eserler Müzesi İçin Bir Sergi”başlığı altında bir bap projesi ile desteklenmiştir. Bu proje kapsamında, Ata Buz Müzesi ve çevresi dijital ortamda 3 boyutlu modellenerek, bu mekâna savaş ve barış konsepti altında özgün tasarımlar ve 3 boyutlu heykel tasarımları oluşturulmuş ve dijital ortamda bir sergi açılmıştır. Bu bağlamda araştırmada, dijital sanatın sanata nasıl dâhil olduğu, dönemler içerisinde nasıl kullanıldığı ve endüstrinin, teknolojinin gelişmesiyle beraber seçili güncel sanatçıların eserlerini dijital sanat kapsamında sanal ortamda tasarlanması ve sergileme pratiği olarak mekânsal bütünlüğü doğrultusunda analizler yapılarak anlatılacaktır.
Özet (Çeviri)
Digital exhibition halls fundamentally reside in a data format; this entails the composition of a computer file consisting of 1s and 0s, representing the digital storage environment. Particularly in cases like internet art, this formation represents the final form when there is no physical representation of the work. Whether this data is materialized or not depends on the artist's preference. As computers and software evolve, the diversity of spatial designs also increases. For instance, a virtual space designed through 3D modeling can ultimately be displayed as a single image or showcased as a virtual space hosting artworks. This design can be integrated into a website, thus exhibited as internet art on digital platforms. The advancement of technology has allowed digital art resources to bring a new dynamism to artistic endeavors, transforming the space from being an object to becoming a virtual artistic material. This study focuses on digital art and the exhibition of artworks on digital platforms. It examines how artworks are designed with 3D design programs in the digital environment and how the real-world environment is modeled in the digital environment. Additionally, this thesis is supported by a SRP (BAP) project titled“The İmportance of Designing and Exhibiting Artwork in the Digital Environment: An Exhibition for Ata Buz Artifacts Museum.”Within the scope of this project, Ata Buz Museum and its surroundings have been digitally modeled in 3D, and original designs and 3D sculpture designs have been created under the concept of war and peace, with a digital exhibition opened accordingly. In this context, the research will narrate how digital art is integrated into the art world, how it has been utilized throughout periods, and how selected contemporary artists' works are analyzed within the spatial integrity as part of the practice of designing and exhibiting artworks in the digital realm.