Kadınlarda sağlık okuryazarlık düzeylerinin, meme kanseri taramaları ve meme kanseri risk algısı ile ilişkileri
The relationship between health literacy levels in women, breast cancer screeningand breast cancer risk perception
- Tez No: 863969
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASYA BANU BABAOĞLU, PROF. MUSTAFA TÖZÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Meme kanseri, Türkiye ve dünya genelinde kadınlarda en yaygın görülen ve en sık öldüren kanser türüdür. Ülkemizde 2008'den beri“Ulusal Kanser Tarama Programı”yürütülmekte olup, 40-69 yaş arasındaki kadınlara iki yılda bir mamografi çektirme önerilmektedir. Yapılan çalışmalar, sağlık okuryazarlığı düzeyinin meme kanseri taramalarına katılımı belirlemede önemli bir faktör olduğunu göstermektedir. Bu çalışmanın amacı, kadınların meme kanseri riskini belirlemesi, bu riski algıladıkları risk ile karşılaştırılması, meme kanseri taramalarına yönelik tutumlarını değerlendirmesi ve bu tutumların sağlık okuryazarlığı düzeyiyle ilişkisini incelemektir. Çalışmamız, 180 katılımcı ile kesitsel bir tipte yüz yüze görüşmeler yapılarak verilerin toplandığı bir araştırmadır. Veri toplama sürecinde sosyodemografik özellikler, meme kanseri tarama tutum ve davranışları, risk hesaplamasında kullanılan Gail risk modeli ile ilgili soruları içeren 34 soruluk bir anket ve TSOY-32 ölçeği kullanıldı. İstatistiksel analizde kategorik değişkenler arasındaki ilişkiyi değerlendirmek için ki-kare testi uygulandı. Mamografi taramalarına katılımı etkileyen bağımsız değişkenleri belirlemek amacıyla geriye doğru elemeli Wald çoklu lojistik regresyon analizleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common and deadliest cancer type among women in Turkey and worldwide. Since 2008, the“National Cancer Screening Program”has been implemented in our country, recommending mammography every two years for women aged 40-69. Studies have shown that health literacy level is a significant factor in determining participation in breast cancer screenings. The aim of this study is to determine women's breast cancer risk, compare this perceived risk with their actual risk, evaluate their attitudes towards breast cancer screenings, and examine the relationship between these attitudes and their health literacy level. Our study is cross-sectional research conducted with 180 participants through face-to-face interviews. Data collection included sociodemographic characteristics, attitudes and behaviours related to breast cancer screening, and questions related to the Gail risk model using a 34-item questionnaire and the TSOY-32 scale. The chi-square test was used to assess the relationship between categorical variables, and backward stepwise Wald logistic regression analyses were employed to identify independent variables influencing participation in mammography screenings.