Çamlıca Radyo Televizyon Kulesi strüktür sisteminin iç mekân tasarımına etkisinin mekânsal algı parametreleri üzerinden değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of Çamlıca Radio Television Tower structure system on interior design perspective of spatial perception parameters
  1. Tez No: 863975
  2. Yazar: ABDIRAHIM MOHAMED ALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Mekân kavramı, içerisinde eylem halinde olunabilen, var olan sınırları sayesinde mekândan faydalanan kişiyi dış çevreden ayıran ve bu kişinin etrafını saran, fiziki etkenlerle değişkenliğe uğrayabilen yerleri ifade etmek için kullanılır. Mimari kapsamında bulunan özelliklerin tamamı farklı kombinasyonlar sayesinde uyumlu birleşimler yaratırlar ve mekân kavramına farklı bir boyut kazandırırlar. Mimarlığın gelişimi yapıların gerek güvenlik, yalıtım gibi özelliklerini, gerekse estetik yönünden özelliklerini geliştirmiştir. Bu sayede bahsi geçen mekânlar kullanıcısının temel veya üst düzey ihtiyaçlarına yanıt verebilmektedir. Soyut özellikler, varlıklarıyla mekânlara fiziksel özelliklerin ötesinde bir mana kazandırmaktadır. Ayrıca bu soyut özellikler, sözü edilen mekânların yapımı esnasında yapının vermesi istenen hissiyatın oluşmasına katkı sağlamaktadır. Çamlıca Radyo Televizyon Kulesi strüktür sisteminin iç mekân tasarımı üzerindeki etkilerini inceleyerek bahsi geçen etkilerin mekâna bağlı olarak görsel, işitsel, kokusal, dokunsal algı parametreleri bağlamında değerlendirilmesini sağlamak amacıyla gerçekleştirilen bu çalışmada STRÜKTÜR KAVRAMI VE STRÜKTÜRÜN İÇ MEKÂNA ETKİSİ, mekân ve algı ilişkisi ele alınarak mekânsal algıyı şekillendiren etkenler incelenerek mekânsal algıyı şekillendiren parametrelerin Çamlıca Radyo Televizyon Kulesi üzerinden açıklanması, iç mekânda algı kavramı ve mekânsal algıyı etkileyen tasarım parametreleri, strüktürel kurgusu, teknolojisi, planlama kıstaslarının saptanması üzerinde durulmuştur. Çalışma için Çamlıca Radyo Televizyon Kulesi'nin strüktür sisteminin iç mekân tasarımına etkisi; boyut, biçim, konum, mobilya ve aydınlatma etkileşimi parametreleriyle ilgili olarak hem nitel hem de nicel veriler toplanarak görsel grafikler, tablolar ve açıklayıcı metinler aracılığıyla analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulardan Çamlıca Radyo Televizyon Kulesi'nin, modern ve estetik bir tasarıma sahip olmasıyla ilk etapta insanların dikkatini çektiği; iç mekân tasarımının kullanıcıların keyifli ve unutulmaz bir deneyim yaşamasını sağladığı sonucuna ulaşılmış ve Çamlıca Radyo Televizyon Kulesi'nin strüktür sistemiyle iç mekân tasarımının mekânsal algı parametrelerine etkisini daha da iyileştirmek için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The concept of space is used to refer to the places where one can act within its boundaries, which differentiate the person benefiting from the space from the external environment and are subject to variability with physical factors surrounding the person. All the features within the scope of architecture create compatible combinations through different combinations and provide a different dimension to the concept of space. The development of architecture has improved the properties of structures in terms of security, insulation, and aesthetic aspects. Thus, the mentioned spaces can respond to the basic or advanced needs of their users. Abstract features give meaning beyond physical characteristics to spaces with their existence. In addition, these abstract features contribute to the formation of the desired feelings during the construction of the mentioned spaces. This study was carried out to examine the effects of the structural system of Çamlıca Radio and Television Tower on interior design and to evaluate these effects in terms of visual, auditory, olfactory, and tactile perception parameters depending on the space. The concept of structure and its effect on the interior space, the relationship between space and perception were discussed, and the factors shaping spatial perception were examined to explain the parameters that shape spatial perception through Çamlıca Radio and Television Tower. The design parameters that affect perception and spatial perception in the interior space, its structural construction, technology, and planning criteria were emphasized. For the study, both qualitative and quantitative data were collected on the effects of Çamlıca Radio and Television Tower's structural system on interior design, including size, shape, location, furniture, and lighting user interaction parameters. The data was analyzed through visual graphics, tables, and explanatory texts. As a result of the findings obtained, it was concluded that Çamlıca Radio and Television Tower attracts people's attention with its modern and aesthetic design at first glance and that interior design provides users with a pleasant and unforgettable experience. Suggestions were made to further improve the effect of the structural system and interior design on spatial perception parameters.