Yakıt hücresi teknolojisi ile demet hızlandırıcı enjektör sistemlerinin tasarım çalışması
Design of a beam line injector systems with fuel cell technology
- Tez No: 863976
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Hızlandırıcı Teknolojileri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hızlandırıcı Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hızlandırıcı ve Dedektör Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Yapılan tez çalışmasında, hızlandırıcı sistemlerde kaynak olarak SRF kavitelerin içerisine monte edilen PEM yakıt hücresi kullanılması durumu çalışılmış ve değerlendirilmiştir. PEM yakıt hücreleri günümüz gereksinimlerine göre yaygın ve verimli bir şekilde birçok alanda kullanılmaktadır. Süperiletken kavite içerisine PEM yakıt hücresi dâhil edilmesi durumu için modelleme çalışmaları yapılmıştır. Farklı kombinasyonlarda, farklı sayıda SRF kavite hücrelerine göre farklı PEM hücresi yerleşimleri için modelleme çalışmaları yapılmış olup elde edilen elektrik ve manyetik alan dağılımlarına göre sonuçlar yorumlanmıştır. İlave olarak sisteme magnet eklenmesi sayesinde demet dinamiği çalışması da yapılmış olup protonların hızlandırma eksenindeki hareketi incelenmiştir. Ayrıca bir diğer çalışma olarak 20-40 MeV enerjili elektron demeti hızlandırıcıları için alternatif güç kaynağı çalışması da yapılmıştır. Yapılan çalışmalarda CST programında, dalga ve parçacık alt bölümleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The usage of PEM fuel cells installed in SRF cavities as a particle source in accelerator systems was studied and evaluated in the thesis study. According to today's needs, PEM fuel cells are utilized extensively and effectively in a variety of contexts. Studies on modeling have been done in order to include a PEM fuel cell into the superconducting cavity. The findings of modeling studies were interpreted based on the obtained electric and magnetic field distributions and the studies were conducted for various PEM cell placements according to various numbers of SRF cavity cells in various combinations. Furthermore, beam dynamics and the motion of protons in the acceleration axis were investigated, made by addition of magnet(s) to the system. In addition, another study on alternate power source was done for electron beam accelerators with energies between 20 and 40 MeV. During studies, CST wave and particle sub modules were used.