DNS traffic based intrusion detection using modified KNN algorithm and feature weighting
Değiştirilmiş KNN algoritmasını ve özellik ağırlıklandırmayı kullanarak DNS trafiği tabanlı izinsiz giriş tespiti
  1. Tez No: 863988
  2. Yazar: HANEEN KADHIM HWAIDI AL FADHLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ UÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Ev ağları gibi en küçük ağlardan kurumsal ağlar gibi en büyük ve en karmaşık ağlara kadar tüm bilgisayar ağları saldırıların hedefi olabilir. Durumu daha da kötüleştirmek için, programların İnternet üzerinden (veya başka yollarla) kolayca elde edilebilmesi ve daha sonra kötü amaçlı eylemler için kullanılabilmesi, deneyimsiz bir kişinin bir profesyonelle aynı becerilere sahip olmasını sağlayabilir. Gerçek bir ortamda test gerçekleştirmek için mevcut gerçek ağ ortamında mevcut olan trafiğin bir kısmı. Gerçek bir ortamda test yapma amacına ulaşmak için bu gereklidir. Temel amaç, kullanıcının eylemleri aracılığıyla meşruiyetini tanımak için bir ağ kullanıcı kontrol mekanizması oluşturmaktır.
Özet (Çeviri)
All computer networks can be the target of attacks, from the smallest, such as home networks, to the largest and most complex, such as corporate networks. To make the situation even worse, programs can easily be obtained through the Internet (or by other means), and then used for malicious actions, making any inexperienced person have the same skills as a professional It is necessary to propose a new database that contains a portion of the traffic that is present on an existing actual network environment in order to carry out testing in a real environment. This is necessary in order to accomplish the goal of conducting testing in a real environment The main objective is to create a network user control mechanism in order to recognize the user's legitimacy through their actions.