Reklama inancın reklama tutum etkisinde eğitimin rolü: Kadın tüketiciler üzerine bir araştırma
The role of education in the effect of belief in advertising and attitude towards advertising: a research on female consumers
- Tez No: 864064
- Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN YILDIRIM, DOÇ. DR. DİDEM ZEYNEP BAYAZIT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Günümüzde pazarlama ve reklam stratejileri, hedef kitleleri anlama ve onlara etkili bir şekilde ulaşma üzerine giderek karmaşıklaşmaktadır. Bu bağlamda, cinsiyet odaklı reklam stratejileri, özellikle kadın hedef kitle üzerinde yoğunlaşan bir alan haline gelmiştir. Ancak, reklamların kadınları nasıl etkilediği ve bu etkileşimdeki rolü hala tam anlaşılamamış bir konudur. Bu çalışma, kadın hedef kitle üzerinde reklama yönelik inancın reklama yönelik tutuma etkisini ele alarak, özellikle eğitimin bu etkideki rolünü aydınlatmayı amaçlamaktadır. Çalışma bulguları ile tüketici davranışlarının anlaşılmasında derinlemesine bir anlayış sağlamak ve pazarlamacılara daha etkili stratejiler geliştirmelerinde rehberlik etmek amaçlanmaktadır. Araştırma, 670 kadın katılımcı ile yürütülmüş olup elde edilen veriler, kadın hedef kitlede reklama yönelik inancın reklama yönelik tutum üzerinde etkisinin olduğunu ve bu ilişkide eğitim düzeyinin düzenleyici bir rol oynadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In the contemporary era, marketing and advertising tactics are growing more intricate, with a primary emphasis on comprehending target demographics and efficiently engaging with them. Gender-specific advertising methods have become a focused topic of interest, particularly in addressing the female consumer. Nevertheless, the influence of marketing on women and their involvement in this dynamic is still a subject that lacks complete comprehension. This study seeks to investigate the impact of advertising beliefs on attitudes towards advertising among the female target audience, with a specific focus on the effects of education in this regard. The research seeks to offer a thorough comprehension of customer behavior through its discoveries and assist marketers in formulating more efficient strategies. The research, which involved 670 female participants, reveals that views regarding advertising among the female target audience significantly influence attitudes towards advertising. Furthermore, the level of education plays a regulatory function in this relationship.