Düzenleyici güç olarak Avrupa Birliği: Avrupa Yeşil Mutabakatının Türkiye bağlamında uygulanabilirliği ve zorlukları
- Tez No: 864063
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMALA VALİYEVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Avrupa kıtası, uzun süren büyük savaş ve yıkımların ardından çareyi ilk başlarda ekonomik birleşmede aramıştır. Avrupa Ekonomik Topluluğu adı altında başlayıp Avrupa Birliği (AB) olarak devam eden bu yapı, oluşturduğu kurallar ve standartlar sistemi ve bu çerçevede izlediği ve uyguladığı politikaları sayesinde küresel sistemde düzenleyici bir güç olarak nitelendirilmeye başlamıştır. Bunun en önemli örnekleri arasında Avrupa ve dünya için varoluşsal bir tehdit olan iklim değişikliği ve çevresel bozulma ile mücadele bağlamında 2019 sunulan ve 2050 yılına kadar AB'nin ilk karbon-nötr kıta haline gelmesini hedefleyen Avrupa Yeşil Mutabakatı yer almaktadır. AB'nin dış politika aktörlüğünün analizinden yola çıkarak, ortak çevre politikasına ve düzenleyici güç kapasitesine özel olarak odaklanan bu tez çalışması, AB'nin düzenleyici aktörlüğünün önemli bir örneği olarak Avrupa Yeşil Mutabakatının ortaya çıkışını, hedeflerini ve içeriğini incelemektedir. Bu çerçevede tez, Avrupa Yeşil Mutabakatının öngördüğü düzenlemelerin Türkiye'nin çevre politikaları bağlamında uygulanabilirliğini, zorluklarını ve fırsatlarını tartışmayı amaçlamaktadır. Tez çalışması üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde AB'nin dış politika aktörlüğüne ilişkin kuramsal tartışmalara yer verilerek düzenleyici güç olarak Avrupa nitelendirmesi ele alınmıştır. İkinci bölümde AB'nin Çevre Politikası ve Avrupa Yeşil Mutabakatı'na odaklanılmış ve son bölümde Avrupa Yeşil Mutabakat'ın Türkiye bağlamında uygulanabilirliği, zorlukları, fırsatları konusu ele alınmıştır. Çalışmanın hazırlanmasında birincil kaynaklar olarak antlaşmalar, kararlar, raporlar ve diğer resmi belgeler, ikincil kaynaklar olarak da makaleler, kitap, bildiri, süreli yayınlar vb. kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
After a long period of great wars and destruction, the European continent initially sought relief in economic integration. This structure, which started as the European Economic Community and subsequently reformed into the European Union, has begun to be characterized as a regulatory power in the global system, thanks to the system of rules and standards it has created and the policies it follows and implements within this framework. The most important examples of this include the European Green Deal, which was introduced in 2019 in the context of combating climate change and environmental degradation as an existential threat to Europe and the world and aims to make the EU the first carbon-neutral continent by 2050. Departing from the analysis of the EU's foreign policy actorness with a specific focus on common environmental policy and its regulatory power capacity this thesis examines the emergence, objectives and content of the European Green Deal as a major example of the EU's regulatory actorness. By doing so the thesis aims to discusses the applicability, challenges and opportunities of the regulations envisaged by the European Green Deal the context of Turkey's environmental policies. The thesis consists of three parts. The first part covers theoretical discussions on the EU's foreign policy actorness particularly the characterization of Europe as a regulatory power. The second part focuses on the EU's Environmental Policy and the European Green Deal. The third part discusses the applicability of the European Green Deal in the context of Turkey by attempting to determine whether these regulations pose challenges or create opportunities. In the preparation of the study the author referd to treaties, decisions, reports and other official documents as primary sources, and articles, books, papers, periodicals, etc. are used as secondary sources.