Siyasal iletişimin dönüşümü: Sultanbeyli İlçesi'ndeki gençler üzerine nitel bir araştırma
Transformation of political communication: A qualitative research on youth in Sultanbeyli District
- Tez No: 864124
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR SEDEN MERAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: BEYKOZ ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Göstergebilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Göstergebilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Yüzyıllar öncesinde kullanılan iletişim araçları ile günümüzde kullanılan iletişim araç ve yöntemleri arasında büyük gelişmeler yaşanmıştır. Köklü bir geçmişe sahip olan iletişim kavramı, teknolojik gelişmelerle birlikte mağara duvarına çizilen resimlerden sosyal medya uygulamalarına dönüşerek gelişim sürecini devam ettirmektedir. Siyasal iletişim ise farklı yöntemlerle her zaman insan hayatında var olmuştur ve giderek dijitalleşen yaşam standartları, bu alandaki gelişmelere doğrudan etki etmektedir. Bu anlamda gelişen iletişim teknolojilerinden siyaset ve medyada payına düşeni almaktadır. Konvansiyonel medyayla karşılaştırıldığında sosyal medya, sunduğu olanaklar nedeniyle kurumlar ve siyasal aktörler için günlük iletişim süreçlerinin vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Bu bağlamda yapılan çalışmada; birinci ve ikinci bölümde siyaset ve medyanın gelişim süreci, derinlemesine ele alınarak kronolojik bir sıralama ile aktarılmıştır. Çalışmanın üçüncü aşaması olan araştırma bölümünde ise İstanbul'un en yüksek genç nüfus oranına sahip, ilk üç ilçe arasında yer alan Sultanbeyli İlçesi tercih edilmiştir. Araştırma çerçevesinde, gençlerin sosyal medya üzerinden siyasal katılımlarının tespitine yönelik odak grup yöntemi kullanılarak katılımcıların siyasi gündeme dair ilgi düzeyleri ve tercih ettikleri medya kanalları analiz edilmiştir. 1O'ar kişilik iki ayrı grupla yapılan odak grup görüşmelerinin bulguları, tablo ve grafiklerle sunulmuş, ardından yorum ve çıkarımlarda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
There have been great developments between the communication tools used centuries ago and the communication tools and methods used today. The concept of communication, which has a deep-rooted history, continues its development process, transforming from pictures drawn on cave walls to social media applications, along with technological developments. Political communication has always existed in human life through different methods, and increasingly digital living standards directly affect the developments in this field. In this sense, it gets its share from developing communication technologies in politics and media. Compared to conventional media, social media has become an indispensable part of daily communication processes for institutions and political actors due to the opportunities it offers. In the study conducted in this context; In the first and second chapters, the development process of politics and media is discussed in depth and presented in a chronological order. In the research part, which is the third phase of the study, Sultanbeyli District, which is among the top three districts with the highest young population rate in Istanbul, was preferred. Within the framework of the research, the focus group method was used to determine the political participation of young people on social media, and the participants' interest levels in the political agenda and their preferred media channels were analyzed. The findings of the focus group interviews held with two separate groups of 10 people were presented with tables and graphs, and then comments and inferences were made.