Metastatik kolorektal kanserde dolaşımdaki tümör hücresi durumuyla ilişkili aday biyobelirteçlerin araştırılması
Investigation of candidate biomarkers associated with circulating tumor cell status in metastatic colorectal cancer
  1. Tez No: 864212
  2. Yazar: BERKCAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK PİRİM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Genetik, Tıbbi Biyoloji, Biotechnology, Genetics, Medical Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Translasyonel Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Kolorektal kanser (KRK), dünya genelinde en yaygın üçüncü kanser türüdür. Son yıllarda, dolaşımdaki mikroRNA (miRNA) profillerinin dolaşımdaki tümör hücreleri (CTC) durumunu ile ilişkili biyobelirteç özelliğine dair veriler elde edilmiştir. Bu kapsamda metastatik kanser risk değerlendirmesi için bu iki biyobelirtecin kombine analizlerinin kullanım potansiyeli umut vericidir. Bu tez çalışmasında, metastatik KRK (mKRK) hastalarında CTC durumu ile ilişkili dolaşımdaki miRNA imzaları araştırılmıştır. Tez çalışmasında mKRK hasta örneklerinde (n=48) tümör hücrelerini kolon-spesifik belirteçlere göre tespit eden immünomanyetik temelli AdnaTest ColonCancer teknolojisi ile CTC analizi yapılmıştır. Sağlıklı kontrol (n=8), mKRK-CTC negatif (n=8) ve mKRK-CTC pozitif (n=8) hasta gruplarından seçilmiş örneklerde Affymetrix GeneChip miRNA mikroarray platformu ile miRNA profillemesi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Colorectal cancer (CRC) ranks as the third most prevalent cancer worldwide. In recent years, evidence suggests that circulating microRNA (miRNA) profiles may have biomarker properties to be associated with circulating tumor cells (CTC) status. In this context, the potential of utilization of these two biomarkers for metastatic cancer risk assessment is promising. The dissertation aims to investigate the circulating miRNA signatures associated with CTC status in metastatic CRC (mCRC) patients. In this dissertation, the CTC status of mCRC samples was determined using AdnaTest ColonCancer technology which detects tumor cells by immunomagnetic approach and characterises them based on colon-specific surface markers. MiRNA expression profiling was performed using the Agilent miRNA microarray platform in 24 selected individuals from healthy individuals (n=8), mCRC-CTC negative (n=8) and mCRC-CTC positive (n=8) groups.