Obezitenin kor stabilizasyon, kor endurans, aerobik kapasite ve inspiratuar kas kuvveti üzerine etkinliğinin incelenmesi
Investigation of the effect of obesity on core stabilization, core endurance, aerobic capacity and inspiratory muscle strength
- Tez No: 864211
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı obezitenin kor stabilizasyon, kor endurans, aerobik kapasite, inspiratuar kas kuvveti, yorgunluk ve yaşam kalitesi üzerine etkisini incelemekti. Çalışmaya yaşları 18-50 ve VKİ (Vücut Kütle İndeksi) değerleri 18,6-37,7 arasında olan 60 katılımcı dahil edildi. Katılımcılar VKİ değerine göre normal kilolu, fazla kilolu ve obez olarak 3 gruba ayrıldı. Tüm değerlendirmeler aynı fizyoterapist tarafından bir kez yapıldı. Çalışmada kor stabilizasyon değerlendirmesi için Stabilize edici biofeedback cihazı, kor endurans değerlendirmesi için McGill endurans testleri, inspiratuar kas kuvveti değerlendirmesi için Powerbreathe K5 cihazı, aerobik kapasite değerlendirmesi için 6 dakika yürüme testi, yaşam kalitesi değerlendirmesi için Kilonun Yaşam Kalitesi Üzerine Etkisi Anketi ve yorgunluk değerlendirmesi için Yorgunluk Şiddeti Ölçeği kullanıldı. Değerlendirme sonucunda gruplar arasında kor stabilizasyon açısından fark bulunmazken (p>0.05) kor endurans testleri açısından fark görüldü (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effect of obesity on core stabilization, core endurance, aerobic capacity, inspiratory muscle strength, fatigue and quality of life. 60 participants aged between 18-50 and BMI (Body Mass Index) values between 18.5-34.9 were included in the study. Participants were divided into 3 groups according to their BMI: normal weight, overweight and obese. All evaluations were performed once by the same physiotherapist. In the study, Stabilizing biofeedback device for core stabilization evaluation, McGill endurance tests for core endurance evaluation, Powerbreathe K5 device for inspiratory muscle strength evaluation, 6-minute walk test for aerobic capacity evaluation, Effect of Weight on Quality of Life Questionnaire for quality of life evaluation and Fatigue Severity Scale for fatigue evaluation was used. As a result of the evaluation, while there was no difference between the groups in terms of core stabilization (p>0.05), there was a difference in core endurance tests (p0.05).