Çocuklarda kullanılan farklı analjeziklerin restoratif materyallerin fiziksel özelliklerine etkisi: in vitro çalışma
Effect of different analgesics used in children on the physical properties of restorative materials: in vitro study
- Tez No: 864270
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE SÖNMEZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSA KAZIM ÜÇÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Ağrı, patolojik doku hasarının bulgusu niteliğindeki erken uyarı işaretidir. Hastalık, travma gibi sebeplerle ortaya çıkan ağrı semptomu çocuk diş hekimliğinde en sık karşılaşılan semptomlardandır. Tedavi sürecinin ve yaşam kalitesinin idamesinde ağrı kontrolü esastır. Bu bağlamda farm0akolojik ve farmakolojik olmayan yöntemler bulunmaktadır. Farmakolojik yöntemlerde çeşitli grup analjezikler yer almakta olup çocuk hastalarda en sık kullanılan analjezikler non-opioidlerden Parasetamol ve NSAİİ grubu mensubu İbuprofen'dir. Çocuk diş hekimliğinde ağrı en sık semptomlar arasında yer almaktayken, diş çürüğü en yaygın lezyondur. Çürüğün tedavisinde restoratif materyaller kullanılmakta güncel çalışma ve araştırmalarla bu materyallerin yapı ve mekanik özellikleri geliştirilmeye çalışılmaktadır. En sık kullanılan materyaller arasında Cİ esaslı materyaller, kompomer ve kompozit yer almaktadır. Yapılan çalışmalar ile Flor içeriğine ilave olarak Hidroksil iyonu geliştirilmesiyle restoratif materyale karyostatik özellik kazandırılmaya çalışılmış ve Alkasit isimli bir materyal üretilmiştir. Çalışmamızın amacı bu materyalin ve kullanımda geniş yer bulan diğer materyallerin analjezik ilaçlarla muamele edildiğinde mekanik özelliklerinin olası değişiminin kıyaslanmasıdır. Bu amaçla materyallere ait standardize diskler elde edildi. Disk örnekler Calpol 120mg/5ml, İbufen 100mg/5ml ve kontrol amacıyla Distile Su 5ml içerisinde analjezik ilaçların kullanım endikasyonuna bağlı kalacak şekilde toplam 72 saat boyunca günde 3 kere 8 saat arayla 1 dakika bekletildi. Başlangıç mikrosertlik, yüzey pürüzlülüğü ve renk ölçüm değerlerini takiben ilaçlarla ve kontrol grubuyla muamele sonrası mikrosertlik, yüzey pürüzlülüğü ve renk ölçüm değerleri ölçülüp veriler bilgisayar ortamına kaydedildi. İstatistiksel analiz yapıldı. Bu analizin sonuçlarına göre mikrosertlik değerlerinin tüm gruplarda zaman içinde azaldığı yüzey pürüzlülüğün ise arttığı; buna bağlı olarak materyallerin ağız içinde uygulandıkları andan itibaren mikrosertlik özelliğinde düşüş, pürüzlülükte artış izlendiği, renk değişiminde ise standart sapmanın yüksek olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Pain the early warning sign of pathological tissue damage symptoms that occur due to reasons such as disease and trauma are among the most common symptoms in paediatric dentistry. Pain control is essential in maintaining the treatment process and quality of life. In this context, there are pharmacological and non-pharmacological methods. There are various groups of analgesics in pharmacological methods such as analgesics in pediatric patients are Paracetamol, a non-opioid, and Ibuprofen member of the NSAID group. Like pain, tooth decay is the most common lesion in the paediatirc dentistry. Restorative materials are used in the treatment of caries, and current research try to improve the structure and mechanical properties of the materials. The most commonly used materials include GI-based materials, compomer and composite in paediatric dentistry. The new restorative material called Alkasite has karyostatic properties by developing Hydroxyl ion in addition to its Fluoride content. The aim of our study is to compare the possible changes in the mechanical properties of Alaksite and other widely used materials when treated with analgesic drugs. In our study standardized discs of the materials were obtained. Disk samples were kept in Calpol 120mg/5ml, Ibufen 100mg/5ml and Distilled Water 5ml for control purposes for 1 minute, 3 times a day, every 8 hours, for a total of 72 hours, depending on the indication for use of the analgesic drugs. Following the initial microhardness, surface roughness and color measurement values, microhardness, surface roughness and color measurement values were measured after the treatment with drugs and the control group. And then the data were recorded in the computer environment. Statistical analysis was performed. According to the results of this analysis, microhardness values decreased over time in all groups and surface roughness increased; Accordingly, it was concluded that from the moment the materials were applied in the mouth, a decrease in microhardness properties and an increase in roughness were observed, and the standard deviation in color change was high.